Do 31 grudnia 2015 r. została odroczona spłata zobowiązań pieniężnych przedsiębiorstw górniczych powstałych do 30 września 2003 r. wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu składek emerytalnych, na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez ubezpieczonego i ubezpieczenie zdrowotne. Dotychczas obowiązujące przepisy zakładały ich spłatę w równych ratach miesięcznych do końca 2015 r. Zgodnie z przyjętą nowelizacją, przedsiębiorstwa mają zacząć je opłacać (wraz z odsetkami) dopiero za półtora roku, tzn. w terminie od l stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2017 r.
Kompania Węglowa jest największym w Unii Europejskiej producentem węgla kamiennego, od miesięcy boryka się jednak z poważnymi problemami finansowymi. Spółka, chcąc ratować sytuację, zdecydowała się między innymi na sprzedaż kopalni Knurów-Szczygłowce. Podpisała także niedawno wstępne porozumienie z bankami dotyczące przemianowania zadłużenia – zastąpienia starych długów nowymi. Wyemitowane jakiś czas temu przez Kompanię Węglową akcje miały być przez nią wykupione, lecz czas tego wykupu mija, a spółka nie ma pieniędzy na ich odzyskanie. Teraz spółka wyemituje nową serię obligacji, by spłacić nimi te, które miała odkupić. Tym samym wydłuży się termin zwrotu pieniędzy bankom.
Czytaj także: Sektor MŚP chce skorzystać z kolejnej unijnej szansy. Pozyskane środki przeznaczy głównie na spłatę kredytów
Mirosław Taras, prezes zarządu Kompani Węglowej, mówił:
Podpisanie porozumienia wstępnego jest wynikiem twardych i długich negocjacji. W efekcie, Kompania oddala ryzyko upadłości oraz w drugiej połowie lipca może liczyć na restrukturyzację zadłużenia, przywracającą płynność finansową firmy. Oznaczać będzie brak zagrożeń dla lipcowej wypłaty wynagrodzeń, dostęp do środków ze sprzedaży Kopalni Knurów -Szczygłowice oraz zwolnienie zwałów z zastawów bankowych. Da nam czas na wdrożenie niezbędnego programu naprawczego spółki.
Do końca lipca spółka ma bowiem przedstawić w Ministerstwie Gospodarki szeroki program naprawczy, obejmujący m.in. ograniczenie wydobycia w kopalniach o niskiej wydajności i podnoszenie wydajności tych zakładów, które dają szanse na znaczące zyski.
Najnowsza nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 i odroczenie konieczności spłaty długów wobec ZUS to jeden z elementów rządowej pomocy dla podupadającej Kompani Węglowej. Poza Kompanią Węglową i Spółką Restrukturyzacji Kopalń inne spółki węglowe uregulowały swoje zobowiązania względem ZUS.
Źródło: sejm.gov.pl, inzynieria.com
Fot.: commons.wikimedia.org