13 lipca 1990 roku sformowano Jednostkę Wojskową 2305 znaną szerzej jako GROM. Niegdyś jednostka typu policyjnego dziś jedna z najpopularniejszych jednostek specjalnych na świecie.
Stworzenie Jednostki Wojskowej GROM było odpowiedzią polskiego rządu na postrzelenie 30 marca 1990 roku w Bejrucie dwójki Polaków. Atak na obywateli polskich był odwetem za pomoc polskiego rządu w operacji przerzutu żydów z ZSRR i Rosji do Izraela. Istnieje kilka wersji pochodzenia nazwy jednostki. Oficjalnie jest to skrót od „Grupy Reagowania Operacyjno- Manewrowego”, inna wersji mówi o tym iż nazwa wywodzi się od imienia Gromosława Czempińskiego funkcjonariusza Urzędu Ochrony Państwa lub od Grupy Realizacyjnego Operacji „Most”. Jednostka za patronów wzięła „Cichociemnych” AK i teraz nosi miano Jednostki Wojskowej GROM im. Cichociemnych Skoczków Armii Krajowej.
Przez pierwsze 9 lat istnienia tj. od 1990 do 1999 roku GROM był jednostką typu policyjną pod zarządem MSW/MSWiA podobną do Wydziału Antyterrorystycznego Komendy Stołecznej Policji. W latach 1990- 1992 podstawowym celem jednostki było zabezpieczenie transportu żydów z ZSRR do Izraela. Kiedy podstawowe zadania związane z ochroną transportu się skończyły postanowiono ze względu na nabyte doświadczenia i umiejętności nie rozformowywać jednostki. W 1994 GROM uczestniczył w pierwszej zagranicznej misji (Uphold Democracy). W październiku 1999 roku na mocy umowy między szefami MON a MSWiA komandosi GROM-u stali się de facto żołnierzami. Od 1 listopada jednostka wchodzi w skład Wojsk Specjalnych.
Czytaj także: \"Kto nie dąży do rzeczy niemożliwych, nigdy ich nie osiągnie”
Szkolenie i organizacja JW GROM jest wzorowana na najlepszych światowych jednostkach specjalnych m.in: brytyjskiego 22nd SAS Regiment oraz tzw. Delty Force z USA. Najmniejszą komórką jest sekcja. Sekcje 6-cio osobowe tworzą grupy a te wchodzą w skład zespołów (pododdziałów). Zespoły dzielą się na zespoły bojowe w skład, których wchodzą operatorzy (komandosi) o różnorakich specjalnościach m.in: kierowca, ratownik, saper, chemik, strzelec wyborowy. Obok zespołów bojowych występują także pododdziały zabezpieczenia w skład, których wchodzą osoby o różnych kwalifikacjach począwszy od elektroników a skończywszy na specjalistach od materiałów wybuchowych.
W ciągu 27 lat istnienia jednostki zginęło 5 jej żołnierzy w tym 3 w czasie czynności służbowych.
Czytaj także: Polacy chcą uczyć Włochów prawdy o Holokauście