W naszym życiu często spotykamy się przedpłatą na poczet pewnej sumy. Czynność ta odbywa się poprzez zapłatę zaliczki, bądź zadatku. Wiele osób uznaje zaliczkę i zadatek za równoważne znaczeniowo. Jest to wielki błąd, gdyż są to dwa odmienne sposoby uiszczania przedpłaty, różniące się od siebie w sposób zasadniczy.
Zadatek jest prawnie uregulowany, w art. 394 Kodeksu cywilnego, podczas gdy zaliczka stanowi formę bardziej niesformalizowaną. W przypadku wykonania umowy, nie ma większego znaczenia czy w umowie przewidziano zaliczkę albo zadatek, ponieważ obie formy płatności zostaną o zaliczone na poczet ceny całkowitej przewidzianej w umowie.
Różnica pojawia się w sytuacji niewykonania umowy np. przez kupującego. Przywołany wyżej przepis Kodeksu cywilnego przewiduje, iż w przypadku braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej. To znaczy, że w przypadku niewykonania umowy przez kupującego, sprzedający może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i zachować otrzymany od kupującego zadatek. Jeśli chodzi o zaliczkę to co do zasady w przypadku niewykonania umowy podlega ona zwrotowi.
Trzeba pamiętać, aby nie utożsamiać dania zaliczki z wręczeniem zadatku, który jest zupełnie odrębną instytucją prawną, rodzącą całkowicie odmienne skutki. Jednakże trzeba mieć na uwadze również fakt, że decyduje wola stron nie zaś użycie słowa np. „zaliczka”. Orzecznictwo wskazuje, iż pomimo użycia słowa „zaliczka” tam, gdzie w rzeczywistości stronom chodzi o zadatek powoduje, że wręczenie określonej sumy pieniężnej przy zawarciu umowy należy uznać za zadatek, a nie zaliczkę.
W celu uzyskania pomocy prawnej lub nawiązania stałej współpracy proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy.
Autor: Mateusz Leszczyński
UWAGA! Niniejszy artykuł zawiera najważniejsze wskazówki w najbardziej typowych sytuacjach.
W istotnych sprawach warto zwrócić się o pomoc do profesjonalisty, który będzie mógł udzielić wyczerpującej pomocy prawnej. Z powyższych przyczyn treść artykuły nie stanowi w żadnym wypadku wyczerpującej porady lub opinii prawnej.