70 lat temu, 8 maja 1945 r., III Rzesza podpisała akt bezwarunkowej kapitulacji. Oznaczało to zakończenie działań wojennych na terenie Europy.
Rys historyczny
II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 roku od napaści III Rzeszy na Polskę. 17 września wyniku postanowień wynikających z tajnego paktu Ribbentrop- Mołotow zawartego między Niemcami a ZSRR do napaści na Polskę dołączył Związek Radziecki. Zaatakowana z dwóch stron Polska po ponad miesiącu bohaterskich walk musiała ustąpić pod naporem nieprzyjaciół. Na wiosnę ’40 roku wojenna pożoga rozlała się po większości kontynentu. 9 kwietnia rozpoczęła się kampania norweska/ duńska w wyniku której zajęta została Dania i Norwegia. Miesiąc później rozpoczął się atak na kraje Europy Zachodniej tj. Francja, Luksemburg, Belgia, Holandia. Mniej więcej rok po zwycięstwie na zachodzie Europy III Rzesza rozpoczęła działania wojenne przeciwko ZSRR (Operacja „Barbarossa”). Sowieci odzyskali całkowitą inicjatywę na froncie dopiero w połowie 1943 w wyniku bitwy na Łuku Kurskim, której Wehrmacht nie odzyska już do końca wojny. W tym samym roku rozpoczęła się aliancka kampania na półwysep Apeniński. 6 czerwca na plażach Normandii rozpoczęła się operacja „Overlord”. W wyniku desantu aliantów na Normandię Niemcy zmuszone zostały do walki na dwa fronty.
Czytaj także: W niedzielę minęło 105 lat od wybuchu I wojny światowej
Końcowymi akordami działań wojennych w Europie było przełamanie Wału Pomorskiego i sforsowanie Odry i Nysy Łużyckiej m.in przez 1 i 2 Armię Wojska Polskiego. Przełamanie niemieckich umocnień na wschodzie dało Armii Czerwonej i Wojsku Polskiemu niemalże otwartą drogę na Berlin. 30 kwietnia w swoim bunkrze Adolf Hitler popełnił samobójstwo. 2 maja 1945 załoga Berlina skapitulowała. 7 maja III Rzesza skapitulowała na froncie zachodnim. Dzień później nastąpiła bezwarunkowa kapitulacja hitlerowskich Niemiec.
Skutki
Trwający 6 lat konflikt przetoczył się przez 4 kontynenty i 3 oceany pochłaniając wg. różnych szacunków od 50 do nawet 78 milionów ofiar. Wynikiem II wojny światowej było także ponad 40-sto letnie podzielenie Europy na dwa wrogie bloki polityczne (zachodni pod wpływem USA) i wschodni pozostający pod kontrolą Związku Radzieckiego). W wyniku podziału rozpoczęła się „zimna wojna” i związany z nią wyścig zbrojeń między dwoma blokami. Skutki konfliktu nie ominęły również naszego kraju. W rezultacie Polska po II wojnie światowej przesunęła granicę za zachód opierając ją na linii Odry i Nysy Łużyckiej kosztem Kresów Wschodnich. Ponadto jak w większość państw Europy Wschodniej w naszym kraju zapanowała władza komunistyczna obalona dopiero w 1989 roku.