W raporcie, który tworzy portal historia.org.pl, ma znaleźć się analiza przedstawiająca obecny stan polskiej polityki historycznej, a także propozycje rozwiązania problemów i kierunków, które Polska powinna realizować. Inicjatorzy akcji zapraszają do współpracy zainteresowanych tematem.
Jak możemy przeczytać w artykule, zapowiadającym powstanie raportu, przedstawiciele redakcji podczas kampanii wyborczej zwrócili się do kandydatów na prezydenta obecnych w drugiej turze z zapytaniem na temat polskiej polityki pamięci. Sztaby wyborcze obu kandydatów zapewniły o niezwłocznej odpowiedzi, jednak do teraz nie wpłynęła ona do zadających pytanie.
– Już w trakcie kampanii prezydenckiej zadaliśmy Bronisławowi Komorowskiemu i Andrzejowi Dudzie pytania, które nadal pozostają aktualne. Oba sztaby zapewniały o rychłej odpowiedzi, ale żaden z kandydatów ostatecznie tego nie zrobił. Mimo to wierzymy, że w nowym prezydencie znajdziemy sojusznika i partnera w działaniach zmierzających do pozytywnej zmiany wizerunku naszej historii na świecie – czytamy na historia.org.pl
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Inicjatorzy raportu podkreślają, że kolejnym wydarzeniem, przy którym będą pytać polityków o politykę historyczną będą wybory parlamentarne. Zarzucają także mediom i politykom, iż zajmują się historią wyłącznie przy okazji rocznic i użycia sformułowania „polskie obozy śmierci”.
Wziąć sprawy w swoje ręce
Jak zapewniają redaktorzy historia.org.pl, chcą by ich raport zawierał opis obecnej sytuacji, propozycje rozwiązania problemów i wskazanie właściwego kierunku dla polskiej polityki historycznej. Raport ma ukazać się w tym roku w dniu Narodowego Święta Niepodległości. Poprzedzić go ma seria artykułów na temat znaczenia historii w życiu narodowym.
– Zanim to jednak nastąpi na portalu ukaże się cykl artykułów, w których będziemy mówić o tym dlaczego historia jest ważnym elementem budującym narodową tożsamość i dumę. Pokażemy, że możemy być dumni z naszych dziejów, a nasza historia może budzić podziw i inspiracje dla ludzi na całym świecie – apeluje redakcja historia.org.pl.
Autorzy raportu chcą także ukazać szerokie spektrum działań patriotycznych. Dlatego do współpracy zapraszają historyków, organizacje pozarządowe i instytucje publiczne.
– Chcielibyśmy, by opracowany przez nas dokument końcowy był nie tylko naszym dziełem, ale efektem społecznego dialogu i konsultacji. Co do tego, że jest potrzebny nie mamy żadnych wątpliwości – twierdzą inicjatorzy raportu.
Opinie i sugestie na temat polskiej polityki historycznej można nadsyłać na adres: raport@historia.org.pl.
Czytaj także: Bitwa pod Olesznem: NSZ i AK wspólnie przeciw Niemcom