Pochodzący z epoki pierwszych Piastów, grób wojownika kojarzony z wikińskim typem pochówków odkryto obok Bramy Opatowskiej w Sandomierzu. To pierwsze tego typu odkrycie w tym regionie.
Obok grobu odnaleziono naczynia pogrzebowe. Zmarły został pochowany w komorze grobowej, którą wykonano w konstrukcji palisadowej. Przy głowie mężczyzny znaleziono gliniane naczynie, a na jego szyi wisiał srebrny pierścień. W grobie zlokalizowano także zestaw do krzesania ognia, przęślik gliniany, nóż i kościaną rurkę oraz zapinkę z brązu.
Grób, który odnaleziono w Sandomierzu, jest nazywany przez naukowców „komorowym”. Najczęściej znajduje się je w Skandynawii, północnych Niemczech, Europie Środkowo-Wschodniej i na Rusi. Zwykle w taki sposób chowani byli członkowie lokalnych elit, wojownicy. Łączy się je także z pochówkami wikińskimi, choć trwa na ten temat dyskusja. Tego typu groby w Polsce występowały głównie w północnej części kraju. Natomiast na południu Polski do tej pory odkryto jeden grób „komorowy” w Krakowie-Zakrzówku.
– Na ziemiach polskich w grobach komorowych chowani byli wojownicy – członkowie drużyn książęcych pierwszych Piastów, przede wszystkim Bolesława Chrobrego, kupcy oraz ich rodziny, przy czym przynajmniej w części byli oni obcego pochodzenia – wywodzili się ze Skandynawii i terenów Rusi – mówił uczestniczący w wykopaliskach dr Marek Florek z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, a także członek sandomierskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach.
Wojownik obcego pochodzenia
Naukowiec zwraca także uwagę, że osoba pochowana w odkrytym grobie była poganinem lub osobą ochrzczoną, lecz kultywującą stare lokalne tradycje. Według dra Florka odnaleziony mężczyzna przybył do Sandomierza po jego przyłączeniu do państwa piastowskiego. Był przedstawicielem lokalnych elit i prawdopodobnie nie pochodził z terenów ówczesnej Polski, a może nie był nawet Słowianinem. W celu ustalenia tego archeolog zapowiedział badania genetyczne.
W okolicy odkrytego grobu znajduje się kilka innych mniejszych. Zmarli ci zostali pochowani w drewnianych trumnach i znaleziono u nich przedmioty obcego pochodzenia – popularne na Rusi między IX a XI wiekiem. Prowadzący badania archeolodzy uważają, iż w głównym grobie spoczywa wojownik.
Odkrycie jest ważna dla naukowców, gdyż do tej pory nie udało im się odnaleźć najstarzej nekropolii sandomierskiej funkcjonującej od XI do XIII w., a groby, które odkryli są najstarszymi, wczesnośredniowiecznym pochówkami w Sandomierzu.
Czytaj także: Jak Rzeczpospolita Rosjan pobiła. 361. rocznica bitwy pod Szkłowem