W Polsce powstaje coraz więcej zielonych biurowców. Staliśmy się liderem certyfikacji środowiskowej, jeśli chodzi o Europę Środkowo-Wschodnią. Ekologiczne budownictwo wiąże się nie tylko z dbałością o naturę, lecz także zapewnianiem komfortu użytkownikom budynków i długoterminową oszczędnością.
Biurowce są certyfikowane zarówno podczas powstawania, jak i na etapie zarządzania nimi. „Za zastosowanie konkretnych rozwiązań otrzymuje się punkty. Po uzyskaniu ich odpowiedniej liczby jest nadawany certyfikat” – mówi serwisowi infoWire.pl Kinga Nowakowska, dyrektor operacyjna Grupy Capital Park. Najpopularniejszymi certyfikatami są LEED i BREEAM.
W ekologicznych biurowcach stosuje się technologie mające obniżyć zużycie prądu i wody. Służą temu np. instalacje wykorzystujące energię słoneczną i wodę deszczową. Między innymi właśnie dzięki wykorzystywaniu deszczówki zużycie wody w budynku spada nawet o 75%.
Czytaj także: Arrinera Hussarya - pierwszy polski super samochód - wywiad z Łukaszem Tomkiewiczem
Ważne jest również to, że zielone biurowce gwarantują pracownikom komfort. Dobra wentylacja oraz dostęp do otwartych przestrzeni zapewniają lepsze samopoczucie i przekładają się na zdrowszy klimat pracy. „To jest w tej chwili konieczność: wszystko będziemy budować ekologiczne, od biurowców po domy mieszkalne” – stwierdza rozmówczyni.