Sekretarz generalny Rady Europy – Thorbjørn Jagland wystosował list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym poruszył temat uchwalonej niedawno przez sejm ustawy medialnej. Wyraża w nim m.in. swoje zaniepokojenie zmianami, do jakich doszło w mediach publicznych, a także proponuje rozpoczęcie konsultacji przed ostatecznym podpisem pod ustawą polskiego prezydenta.
Na samym początku pisma z wtorku, sekretarz generalny podkreśla, że Rada Europy z uwagą śledzi ostatnie reformy przeprowadzane przez polskie władze. Następnie zwrócił się już bezpośrednio do Andrzeja Dudy:
Piszę do Pana dzisiaj, aby wyrazić moje szczególne zaniepokojenie w związku z nową ustawą o publicznych nadawcach medialnych przyjętą przez Sejm i w związku z wpływem, jaki może ona mieć na integralność i niezależność mediów publicznych, jako żywotne warunki prawdziwej demokracji.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Thorbjørn Jagland wymienił także organizacje dziennikarskie (Stowarzyszenie Dziennikarzy Europejskich, Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy, Europejska Federacja Dziennikarzy i Komitet Ochrony Dziennikarzy), które dzień wcześniej zwróciły się do Rady Europy w sprawie nowej ustawy medialnej w Polsce. Na samym końcu listu, zaproponował również podjęcie konsultacji z zagranicznymi ekspertami przed ostatecznym podpisem prezydenta pod ustawą. Powołał się przy tym na art 10. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, którym jest mowa m.in. o prawie do wyrażania własnych opinii i przekazywania ich bez ingerencji władz państwowych:
Chciałbym zaprosić Pana do rozpoczęcia dialogu z naszymi ekspertami ds. wolności mediów zagwarantowanej w art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, tak by miał Pan najlepszą możliwą podstawę do swoich rozważań przed podpisaniem tej nowej ustawy.
Jagland pełni swoją funkcję od października 2009 roku. Wcześniej był m.in. premierem Norwegii i ministrem spraw zagranicznych tego państwa.
Źródło: telewizjarepublika.pl
Fot. Wikimedia/ Connormah