Po Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, tematycznych książkach, organizowanych w miastach całej Polski marszach pamięci, po konferencjach czy artykułach na portalach internetowych przyszedł czas, by zakłamywana w okresie PRL prawda o bohaterach podziemia antykomunistycznego mogła dotrzeć do jeszcze szerszego grona odbiorców. Początkiem stycznia ruszyła bowiem ogólnopolska sprzedaż papierowego wydania kwartalnika „WYKLĘCI” pod redakcją Kajetana Rajskiego.
We słowie wstępnym redaktor naczelny podkreśla:
Przyświeca nam jeden cel. Ten sam, dla którego walczyli Żołnierze Wyklęci – budowa wielkiej, niepodległej i katolickiej Polski, będącej oparciem dla sąsiednich narodów. Spróbujemy tym czasopismem wnieść drobną cząstkę w odwieczne starania Polaków.
Czytaj także: W obronie prawdy historycznej. Walczymy o dobre imię cichociemnego i żołnierza NSZ, Leonarda Zub-Zdanowicza!
Czy pierwszy numer podołał temu wyzwaniu? Moim zdaniem jak najbardziej tak.
Hołd dla majora „Łupaszki”
Kwartalnik ma charakter popularno-naukowy, dzięki czemu artykuły zadowolą zarówno osoby dopiero co poznające historię jak również znawców i pasjonatów. Na 284 stronach (formatu B5) Czytelnicy znajdą teksty dwudziestu czterech autorów, a także wiele archiwalnych fotografii, w wielu przypadkach publikowanych po raz pierwszy. Kajetan Rajski umiejętnie postawił na wielu cenionych już redaktorów, którzy regularnie będą pojawiać się w kolejnych wydaniach, a także dopiero co zaczynających swoje redaktorskie szlify. Ze znanych nazwisk warto wymienić na pewno doktora Krzysztofa Szwagrzyka z Instytutu Pamięci Narodowej, który napisał artykuł o przeprowadzonych na warszawskich Powązkach Wojskowych ekshumacjach Żołnierzy Wyklętych, w wyniku których odnaleziono m. in. doczesne szczątki Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Postać majora jest w ogóle tematem przewodnim pierwszego numeru kwartalnika „WYKLĘCI”. Tadeusz Płużański – prezes Fundacji „Łączka”, autor wielu książek o komunistycznych katach i bestiach, przypomniał w swoim tekście o okolicznościach zamordowania „Łupaszki” oraz o jego oprawcach, którzy nigdy za zbrodnie nie zostali osądzeni. Natomiast Szymon Nowak – autor książek historycznych, m. in. „Dziewczyny Wyklęte” przeprowadził osobisty, pełen uczuć i wspomnień wywiad z panią Lidią Lwow Eberle „Lalą” – żołnierzem AK, narzeczoną Szendzielarza. Natomiast biografia samego majora jest autorstwa młodego człowieka – licealisty, którego artykuł pokazuje jak silnie Żołnierze Wyklęci oddziaływują na młode pokolenie, które wyrasta na ich chwale i autorytecie.
Czytaj także: Lublin pamięta o Żołnierzach Wyklętych. Powstał Szlak Pamięci [PRZEWODNIK]
Przystępnie i nowocześnie
Za ogromną zaletę kwartalnika „WYKLĘCI” uważam różnorodność prezentowanych tekstów. Losy polskich bohaterów przedstawione są w przystępnej a jednocześnie nowoczesnej formie. Czytelnicy przeczytać mogą zarówno pasjonujące wspomnienia, m in. Wandy Szendzielarz (Swolkień) – teściowej Zygmunta, szczegółowe opisy walk 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej czy plutonu „Śmiertelnych” Narodowych Sił Zbrojnych, rzetelne biografie, wywiady czy reportaże. Dzięki temu podczas czytania
Wyklęci obok Gazety Wyborczej
Bardzo ważne jest to, że kwartalnik „WYKLĘCI” zakupić można nie tylko przez internet czy prenumeratę, lecz przede wszystkim w papierniczych sieciówkach, takich jak Inmedio, Relay, Abrava Świat Prasy, Media-Press, Ruch czy Empik. Cieszę się, że idąc do galerii handlowej do Empiku czy przechodząc starówką koło kiosku Ruchu, Polacy – czasem celowo a czasem przypadkiem – natkną się na kwartalnik „WYKLĘCI”. A może sprzedawca położy go koło Gazety Wyborczej, która tak chętnie nadal szkaluje pamięć o polskich Bohaterach, a może ktoś Gazetę Wyborczą – czasem przypadkiem a czasem celowo – przysłoni?
Żołnierze Wyklęci mieli być wymazani z pamięci, zakopani w bezimiennych mogiłach – usunięci z kart historii. Tymczasem dzieje się zupełnie na odwrót – stali się autorytetami młodego pokolenia, są obecni we wszystkich elementach życia codziennego. A kwartalnik „WYKLĘCI” jest – stojącą na bardzo wysokim poziomie – kolejną cegiełką budującą im wieczny pomnik w sercach Polaków.
Rok wydania: 2016
Oprawa: miękka
Liczba stron: 284
Format: 233 x 163 mm
Numer ISSN: 2450-4874
PRENUMERATA:
www.wydawnictwomiles.pl
wydawnictwo.miles@gmail.com
fb.com/KwartalnikWykleci
Czytaj także: 28 luty, Ćmińsk: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych [ZAPROSZENIE]