Podczas środowej sesji Rady Miasta Lubin przyjęto uchwałę likwidującą Straż Miejską w tym mieście. Funkcjonariusze tej służby swoje zadania wypełniać będą do końca miesiąca. 30 kwietnia jednostka przestanie istnieć.
Za likwidacją straży miejskiej zagłosowało 15 radnych, czyli wszyscy obecni na głosowaniu. Siedmiu radnych nie brało udziału w przyjęciu uchwały. – To ciężka i przykra decyzja, bo ludzie stracą pracę. Jednak po konsultacjach z komendantami straży miejskiej i policji, stwierdziliśmy, że trzeba taką decyzję podjąć – komentował decyzję radny Roman Zaprutko, przewodniczący komisji porządku publicznego i bezpieczeństwa rady miejskiej.
Likwidacja Straży Miejskiej podyktowana jest zbyt wysokim kosztem jej utrzymania. W uzasadnieniu uchwały czytamy, że „obecna forma organizacyjno-prawna straży miejskiej powoduje ponoszenie nadmiernych kosztów na zapewnienie właściwiej obsługi zadań, które mogą być wykonywane przez inne służby mundurowe”. – Inne służby mogą przejąć jej zadania, nie ucierpi na tym bezpieczeństwo mieszkańców – zapewnia przewodnicząca rady miejskiej Bogusława Potocka-Zdrzalik.
Przyjęta przed radnych uchwała stanowi, że część środków potrzebnych na funkcjonowanie Straży Miejskiej zostanie przeznaczonych na dofinansowanie dodatkowych patroli policji oraz rozbudowę monitoringu miejskiego. Według ustawodawcy będzie to rozwiązanie „dużo tańsze i efektywniejsze”.
Decyzja Rady Miasta pociągnie za sobą wzrost bezrobocia. W styczniu w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 2732 bezrobotnych, co stanowiło 7,4%. Po likwidacji Straży Miejskiej liczba osób bez pracy wzrośnie o 19 osób.
Lubin to kolejne miasto w Polsce, które podjęło decyzję o likwidacji Straży Miejskiej. Wcześniej na podobny ruch zdecydowały się władze m.in. Piszu, Nowego Targu, Gniewu i Czerska.