Zgodnie z nowymi przepisami, które zaproponowało ministerstwo zdrowia przy nowelizacji ustawy ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, palacze e-papierosów będą się musieli dostosować do takich samym zakazów, jakich obecnie muszą przestrzegać palacze tytoniu. Nowe przepisy wprowadzają również szereg obostrzeń dla producentów i sprzedawców z branży papierosów elektronicznych.
Nowelizacja ustawy tytoniowej jest związana z wejściem w życie unijnej dyrektywy, która reguluje przepisy dotyczące handlu, reklamowania oraz używania papierosów elektronicznych. Nowe przepisy będą wdrażały tę dyrektywę.
Podobnie jak przy tytoniu, papierosów elektronicznych oraz płynów przeznaczonych do nich nie będzie można sprzedawać osobom poniżej osiemnastego roku życia. Sprzedawca będzie musiał także w widocznym miejscu umieścić napis ” zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych osobom do lat 18”.
Zakaz handlu w internecie
Nowa ustawa wprowadza zakaz sprzedaży detalicznej przez internet e-papierosów oraz płynów do nich przeznaczonych, zarówno w kraju, jak i poza Polską.
Producenci oraz importerzy tych produktów będą musieli zgłosić zamiar wprowadzenia nowych produktów Inspektorowi ds. Substancji Chemicznych pół roku przed ich sprzedażą. Nowe produkty będą mogły wejść na rynek dopiero po wydaniu decyzji inspektora oraz będą musiały spełniać odpowiednie wymagania techniczne, które reguluje ustawa.
Koniec z reklamą e-palenia
Nowelizacja przepisów zakazuje sponsorowania przez firmy zajmujące się sprzedażą, produkcją oraz importem papierosów elektronicznych oraz akcesoriów do nich sponsorowania imprez sportowych i kulturalnych.
Nie będzie można również, tak samo jak w przypadku wyrobów tytoniowych, reklamować tych produktów.
Koniec z samodzielnym skręcaniem papierosów oraz tytoniem smakowym
Po nowelizacji ustawy tytoniowej znikną z półek sklepowych paczki z tytoniem do samodzielnego skręcania papierosów, jak również tytonie smakowe. Wyjątkiem są tutaj papierosy mentolowe, na które zakaz sprzedaży wchodzi w życie w 2020 roku.
Kary za palenie e-papierosów w miejscach publicznych będą takie same, jakie obecnie obejmują palaczy tytoniu. Szacuje się, że palacze e-papierosów stanowią około 3% polskiego społeczeństwa. Głównie są to osoby walczące z nałogiem tytoniowym, dla których e-papieros stanowi substytut tradycyjnych papierosów.
źródło: wiadomosci.radiozet.pl/
fot. TBEC Review\Commons Wikimedia