Instytut Pamięci Narodowej poinformował o przekazaniu dokumentów pochodzących z piątego i szóstego pakietu materiałów zabezpieczonych w domu wdowy po Czesławie Kiszczaku. Wśród z nich m.in. zdjęcia z Magdalenki i opracowania przed pielgrzymką Jana Pawła II do Polski w 1983 r.
21 marca 2016 r. Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie przekazał Prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej ostatnią partię dokumentów zabezpieczonych 16 lutego 2016 r. w domu Marii Kiszczak.
Czytaj także: \"Pamiętaj, abyś nie prosiła ich o łaskę!\" - generał August Emil Fieldorf \"Nil\
Wśród przekazanych dokumentów znajduje się ponad 1300 niepublikowanych wcześniej zdjęć ze spotkań w willi MSW przy ul. Zawrat w 1988 r., w Magdalence w 1989 r., obrad Okrągłego Stołu w 1989 r. oraz z okresu służby Czesława Kiszczaka w organach bezpieczeństwa. Ponadto IPN pozyskał opracowanie dotyczące stosunków państwa z Kościołem katolickim przed pielgrzymką Jana Pawła II do Polski w 1983 r., odpis postanowienia z 12 stycznia 1957 r. o umorzeniu śledztwa przeciwko Stefanowi Kilanowiczowi vel Grzegorzowi Korczyńskiemu, a także oryginał odręcznego listu Adama Michnika z 11 grudnia 1983 r. do ministra spraw wewnętrznych Czesława Kiszczaka, wysłanego z Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie. Wśród materiałów znajdują się też liczne pisma urzędowe kierowane do Czesława Kiszczaka jako ministra spraw wewnętrznych, depesze z MSZ (clarisy) adresowane do kierownictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz inne różne odręczne notatki. Na polecenie Prezesa IPN wszystkie te dokumenty, jako podlegające przekazaniu do Instytutu Pamięci Narodowej, zostały włączone do zasobu archiwalnego IPN i poddane archiwizacji. Jednocześnie prokurator uznał pozostałe materiały za dowody rzeczowe i zatrzymał do dyspozycji Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu celem ustalenia ich statusu prawnego. Natomiast akta, które nie podlegają przekazaniu do zasobu archiwalnego IPN, będą zwrócone Marii Kiszczak.