Senat przygotował projekt, według którego nie będzie możliwe udostępnianie lokali mieszkalnych, nawet dla rodziny! – informuje „Dziennika Gazeta Prawna”. Zgodnie z proponowanym przepisami, wiele osób może zostać skreślonych z list spółdzielców, wówczas zostaną pozbawieni dachu nad głową.
W poprzednim roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że spółdzielnie nie są uprawnione do przyjmowana zbyt dużej ilości osób jako członków. Ponieważ mogą oni w ten sposób niejako manipulować w głosowaniach, które przeprowadzane są w tych spółdzielniach. Jednak gazeta uważa, że propozycje senatorów zaszły za daleko.
Proponuje się ograniczenie prawa do nabycia członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej jedynie do osób, które mają interes polegający na zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych (…)
Czytaj także: Ustawa 2.0: Co czeka studentów? Przedstawiamy najważniejsze zmiany
– tak brzmi uzasadnienie do projektu o spółdzielniach mieszkaniowych.
W praktyce może oznaczać to, że członek spółdzielni nie będzie mógł wynająć swojego mieszkania.
Członek spółdzielni, jeśli chce nim pozostać, nie mógłby wynająć swojego mieszkania. Ani udostępnić go rodzinie, jeżeli jednocześnie sam by w nim nie mieszkał
– informuje Borys Budka, były minister sprawiedliwości oraz radca prawny, który specjalizuje się w prawie spółdzielczym.
Czytaj także: Szydło: Podwyżka kwoty wolnej zostanie rozłożona w czasie
W sytuacji, gdy ktoś posiada lokatorskie prawo do mieszkania i zostanie skreślony z listy członków spółdzielni, wówczas może dość do sytuacji, że będą zmuszeniu do oddania mieszkania. Również posiadający mieszkania na własność mogą zostać poszkodowani, jeśli zostaną im ograniczone prawa spółdzielcze. Rzecz jasna nie zostaną pozbawienie swoich mieszkań, jednak będą mieli znacznie mniejszy wpływ na kwestie związane z ewentualnymi remontami w bloku. Nie będą również mieli prawa kontrolować działań władz swojej spółdzielni.
Senator Lidia Staroń, która odpowiada za cały projekt uspokaja i zapewnia, że obecnie jest to tylko wstępny etap pracy nad ustawą. Zaznacza, że wszelkie wątpliwości zostaną rozstrzygnięte zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego.