Sejm zatwierdził poprawki Senatu do nowych przepisów o handlu ziemią. Jedną z nich jest wyłączenie działek mniejszych niż 0.3 hektara spod działania przepisów nowej ustawy.
W środę Senat głosował nad poprawkami do Ustawy, dzisiaj zostały one zaakceptowane także przez parlament. Teraz musi ją zatwierdzić także Prezydent.
Z 54 zaproponowanych poprawek senatorowie wybrali siedem. Zdecydowano, że nowe prawo sprzedaży ziemi nie obejmie działek mniejszych niż 30 arów. Sprzedaż takiej ilości gruntów nie musi się wiązać z zasadami, które mówią, że nabywcą może być jedynie rolnik indywidualny, który odtąd nie będzie musiał należeć do KURS, osobiście gospodarujący na ziemi o powierzchni nie większej 300 hektarów. Musi posiadać odpowiednie kwalifikacje rolnicze oraz zamieszkiwać w gminie, w której położona jest co najmniej jedna działka jego gospodarstwa od co najmniej pięciu lat.
Czytaj także: Duże zmiany w przepisach dot. obrotu ziemią. Sejm przyjął ustawę
Co się zmieni w przepisach?
Ustawa wstrzymuje obrót państwową ziemią na okres pięciu lat. Wyjątkiem są jedynie nieruchomości do 2 ha, jak również grunty z przeznaczeniem innym niż rolne – budownictwo mieszkaniowe, magazyny, hale przemysłowe i logistyczne.
Prawo pierwokupu ziemi będzie miała Agencja Nieruchomości Rolnych. Wyjątkiem będą nieruchomości, które podlegają prawu dziedziczenia przez osoby bliskie.
Nowe prawo nie będzie dotyczyło jednak kościołów oraz związków wyznaniowych. Jedna z poprawek do ustawy mówi, że będą one mogły nabywać ziemię rolną bez zastosowania się do powyższych zasad. Ta zmiana wzbudziła bardzo dużo kontrowersji. Wiele osób zarzucało tej poprawce niekonstytucyjność.
Odtąd rozporządzenia ministra rolnictwa będą określały sposób ustalenia wysokości czynszu za dzierżawę ziemi. Będą zależne od potencjału produkcyjnego gruntu, jego rodzaju i klasy, miejsca położenia oraz wartości nieruchomości.
1 maja kończy się dwunastoletnie moratorium na sprzedaż ziemi obcokrajowcom. Obecna ustawa wchodzi w życie 30 kwietnia. Obecnie zajmie się nią Senat.
Ustawa od samego początku wzbudzała wiele kontrowersji. PiS twierdzi, że wprowadzenie tych przepisów pozwoli uniknąć spekulacji na rynku gruntów.
źródło: rp.pl, onet.pl, Polskie Radio
fot. orka.sejm.gov.pl/wMeritum.pl