W wyroku Sąd w Rzeszowie odmówił podwyżki alimentów, a jednym z podstawowych powodów takiego rozstrzygnięcia są pieniądze z programu 500 plus. Jest reakcja ministerstwa sprawiedliwości, które proponuje doprecyzowanie przepisów.
W uzasadnieniu wyroku rzeszowski Sąd stwierdził, że matka może złożyć wniosek o przyznanie świadczenia w ramach Rodzina 500 plus. Jest to pierwszy wyrok w sprawie o alimenty, w którym sąd uwzględnił możliwość uzyskania dodatkowych środków pieniężnych przez rodzica z programu 500 plus.
– Nie widzę podstaw do nieuwzględnienia świadczeń uzyskanych w ramach programu przy ustalaniu wymiaru obowiązku alimentacyjnego rodziców. Zgodnie z art. 4. ust. 1. ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci – „Celem świadczenia wychowawczego jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych.”
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
– zauważył adwokat Krzysztof Świeczkowski. Dodał również, że program 500 plus, według niego, oznacza przejęcie części kosztów utrzymania dzieci przez państwo.
Podobnie uważa adwokat Filip Pełny:
„Przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówią, że rodzice są zobowiązani do alimentacji dziecka w sytuacji, gdy jego majątek nie wystarcza na pokrycie kosztów jego utrzymania. Te 500 plus stanowi natomiast quasi – majątek dziecka. Skoro tak, to należy tę kwotę uwzględnić przy ustalaniu kosztów utrzymania dziecka.”
W kancelariach prawnych, specjalizujących się w prawie rodzinnym, pojawia się coraz więcej „alimenciarzy”. Pytają oni, czy w związku z wprowadzeniem programu 500 plus mogą starać się w sądzie o obniżenie świadczenia alimentacyjnego.
Problem dostrzeżono już w ministerstwie sprawiedliwości, które domaga się doprecyzowania przepisów w tej sprawie.
Aby uniknąć wątpliwości, Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawi resortowi pracy, które jest gospodarzem programu 500 plus, propozycję uściślenia przepisów
– powiedział Sebastian Kaleta, rzecznik resortu sprawiedliwości.
Przyjęcie założenia, że świadczenie z programu „Rodzina 500 plus” uwzględnia się w badaniu sytuacji majątkowej i potrzeb uprawnionego, mogłoby prowadzić do obniżenia wysokości świadczeń alimentacyjnych. Założenie takiej jest niedopuszczalne, albowiem w tym przypadku, z punktu widzenia sytuacji rodzica wychowującego dziecko, jego sytuacja pozostałaby niezmieniona
– dodał.