Posłowie Tomasz Jaskóła oraz Jakub Kulesza zgłosili interpelację nr 3122, która dotyczy ustawy o składce audiowizualnej. Jej autorami są m.in. przedstawiciele środowiska wolnościowego.
Na tzw. dużą ustawę medialną składają się trzy projekty ustaw: o mediach narodowych, projekt ustanawiający tzw. składkę audiowizualną oraz wprowadzający przepisy o mediach narodowych i składce audiowizualnej. Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2017 roku tzw. składkę audiowizualną, zastępującą dotychczasowy abonament, będzie się płaciło wraz z rachunkiem za prąd.
Przeciwko takiej formie daniny opowiedzieli się m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Libertariańskiego. Przygotowali oni interpretację dotyczącą właśnie składki audiowizualnej. Zawarte zostały w niej pytania dotyczące m.in. ingerencji w zawarte już umowy, a także legalności nowej opłaty. Chodzi tutaj np. o ochronę tajemnicy skarbowej – firmom energetycznym będzie udostępniane saldo podatnika dotyczące składki. Autorzy zwracają także uwagę na to, że to nie firmy energetyczne są od zbieranie podatków, a specjalnie powołane do tego organy państwowe.
Za przygotowanie interpelacji odpowiadają m.in. Robert Mielcarek (Stowarzyszenie Libertariańskie), autorzy Medialna ustawka – sprzeciw wobec podatku na media, bloger Aleksander Serwiński (Myśli Uwolnione), a także Paweł Tomasz Szpak (Partia Libertariańska).
Czytaj także: Interpelacja posłów z Kukiz'15 ws. ustawy o mediach narodowych
W internecie pojawiła się także petycja ws. nowej opłaty. Można ją podpisać tutaj. To także inicjatywa Stowarzyszenia Libertariańskiego.
Nie widzimy żadnego uzasadnienia do zmuszania opłacania mediów narodowych kogokolwiek kto nie jest zainteresowany ich treścią, bądź po prostu nie zgadza się z prezentowanych w nich światopoglądem. Wyniki oglądalności programów publicystycznych w TVP zaczęły dramatycznie spadać, także nowa władza chce oszukać rachunek ekonomiczny i spadające wpływy z reklam bezpośrednim przymusem. Na to nie może być żadnej zgody
– można przeczytać na stronie, gdzie można podpisać petycję.
Źródło: facebook.com/inf.prasowa
Fot.: Wikimedia/Adrian Grycuk