Na łamach portalu internetowego gazety „Die Welt” ukazał się artykuł dotyczący wkładu finansowego Niemiec w funkcjonowanie Unii Europejskiej. Pismo podkreśla, iż nasi zachodni sąsiedzi są zdecydowanie największym płatnikiem w całej Wspólnocie. Największym beneficjentem jest zaś Polska. Alexander Graf Lambsdorff, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, ogłosił, iż konieczne jest wprowadzenie zmian w tej kwestii.
Niemcy są zdecydowanie największym płatnikiem netto w UE. Tak wynika z najnowszych statystyk Komisji Europejskiej. W ubiegłym roku Niemcy zapłaciły do budżetu UE o 14,3 mld euro więcej – pisze „Die Welt” i podkreśla jednocześnie, iż w 2015 roku największe wsparcie finansowe ze Wspólnoty uzyskała Polska. Autorzy tekstu informują jednak, że owo wsparcie jest niewspółmierne do zaangażowania Polski w życie UE. Wskazują, iż polskie władze blokują „sprawiedliwy podział uchodźców w Europie”, a dodatkowo nie przestrzegają praworządności we własnym kraju (mowa oczywiście o sporze wokół TK).
Głos w całej sprawie zabrała Inge Gräßle, polityk partii CDU oraz przewodnicząca Komisji Kontroli Budżetowej Parlamentu Europejskiego, która w rozmowie z „Die Welt” oświadczyła, iż „krajom, które nie przestrzegają prawa unijnego, albo państwom, które niewystarczająco biorą udział w przyjmowaniu czy rejestrowaniu uchodźców, będą obcinane unijne dotacje”. Gräßle dodała również, że „pola golfowe w Czechach i pastwiska kóz w Grecji nie mogą być dłużej finansowe ze środków UE”.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
W podobnym tonie wypowiedział się wspomniany Lambsdorff. Wiceprzewodniczący PE stwierdził, iż „obecny budżet UE, który stawia Niemcy w roli największego płatnika netto, zaś Polskę w roli największego odbiorcy netto, został ustalony przez państwa członkowskie i zaakceptowany przez Berlin”. Lambsdorff dał jednak wyraźnie do zrozumienia, że niemiecki rząd ma zamiar dokonać pewnych korekt w tej kwestii. Rząd federalny musi teraz zadbać, aby w zaplanowanym na jesień przeglądzie unijnego budżetu UE kraje, które są największymi beneficjentami netto, m.in. Polska i Węgry, zachowywały się bardziej solidarnie w kwestii uchodźców i respektowały wartości europejskie – powiedział.
Cały artykuł TUTAJ.
źródło: welt.de
Fot. Wikimedia/J.-H. Janßen