W poniedziałek, w dniu święta Wojska Polskiego, prezydent Andrzej Duda odsłoni tablicę upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych. Na Grobie Nieznanego Żołnierza upamiętniona zostanie m.in. bitwa pod Kuryłówką oraz Obława Augustowska.
Inicjatywa upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych na Grobie Nieznanego Żołnierza powstała jeszcze za prezydentury Lecha Kaczyńskiego, a teraz do tej koncepcji powrócił Andrzej Duda. W czasie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zapowiedział on powstanie tablicy, która zostanie odsłonięta w poniedziałek.
Brakuje dziś w tym miejscu niezwykle ważnej tablicy, która na tym grobie musi się w najbliższym czasie znaleźć. To tablica upamiętniająca bohaterstwo Żołnierzy Niezłomnych. Tutaj czeka na nich miejsce. Bo oni są dzisiaj tutaj także w tym grobie. Ze wszystkich tych miejsc, gdzie jeszcze są zagrzebani, często bez krzyża, bez jakiegokolwiek wskazania, mówią dzisiaj przez ten grób, przez Grób Nieznanego Żołnierza: „Przechodniu, idź, powiedz Polsce: tu leżym, Jej syny, prawom Jej do ostatniej posłuszni godziny”
Czytaj także: Powstańcy na profilowe!
– mówił prezydent.
Zapowiedziana tablica zostanie odsłonięta 15 sierpnia, w dniu święta Wojska Polskiego. Znajdą się na niej hasła:
Rudniki 6 I 1945 (na pamiątkę walki oddziałów Nowogródzkiego Okręgu AK z jednostkami NKWD)
Rowiny 29 I 1945 (upamiętniające bitwę oddziałów Wileńskiego Okręgu AK z pułkami NKWD)
Kuryłówka 7 V 1945 (odnoszące się do zwycięskiego starcia zgrupowania partyzanckiego NZW (NOW) Okręgu Rzeszów z grupą operacyjną NKWD)
Las Stocki 24 V 1945 (na pamiątkę zwycięskiej walki Zgrupowania Oddziałów AK-DSZ z grupą operacyjną NKWD i UB)
Obława Augustowska 12-21 VII 1945 (czyli operacja oddziałów NKWD i SMIERSZ, w której zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego i która pozostaje największą niewyjaśnioną zbrodnią popełnioną na Polakach po II wojnie światowej)
Miodusy Pokrzywne 18 VIII 1945 (zwycięska bitwa stoczona przez pododdział 5 Brygady Wileńskiej AK z oddziałami NKWD i ludowego Wojska Polskiego)
Zwoleń 15 VI 1946 (nocna bitwa poakowskich oddziałów Związku Zbrojnej Konspiracji z oddziałami Armii Czerwonej, UB i NKWD)
Raczkowszczyzna 12 V 1948 (rozbicie przez NKWD oddziału ppor. Anatola Radziwonika, ps. „Olech”)
Majdan Kozic Górnych 21 X 1963 (śmierć Józefa Franczaka, ps. „Lalek”, w walce z ZOMO)
Czytaj także: Gen. Jan Podhorski z NSZ rozpoczął mecz Lech Poznań – Cracovia