Chroniczne braki produktów żywnościowych doprowadzają mieszkańców do ekstremalnych zachowań. Doszło nawet do tego, że z ogrodów zoologicznych zaczęły znikać zwierzęta.
Wenezuela, rządzona przez Nicolasa Maduro, od wielu miesięcy przeżywa niewyobrażalny kryzys gospodarczy. Przykład tego państwa pokazuje, jak kończy się socjalistyczna polityka wdrażana od przeszło piętnastu lat. Mimo że pod krajem znajdują się jedne z największych pokładów ropy naftowej, obywatele są na skraju wytrzymałości.
Z ZOO znikają zwierzęta
Czytaj także: Wenezuelczycy będą zmuszani do pracy w rolnictwie
Pod koniec minionego miesiąca doszło do zatrważającej sytuacji w ogrodzie zoologicznym w Caracas, stolicy Wenezueli. Pod osłoną nocy włamano się do ogrodu, gdzie zabito, a następnie poćwiartowano przedstawiciela rzadko spotkanej rasy konia. Na miejscu pozostawiono tylko głowę oraz kilka kości zwierzęcia. Pracownicy są przekonani, że zwierzę zostało zabite dla mięsa.
Już parę tygodni wcześniej odnotowano, że z ZOO zaczęły znikać m.in. wietnamskie świnie oraz owce.
Zwierzęta z ZOO umierają z głodu
Przedstawiciele ogrodu zoologicznego mają ogromny problem z dostarczeniem odpowiedniej ilości pokarmu dla swoich zwierząt. Szacuje się, że tylko w tym jednym ZOO z głodu umarło pięćdziesiąt zwierząt. Wiele musiało również przejść na głodowe diety. Drapieżne koty muszą od jakiegoś czasu zadowolić się lokalnymi owocami.
Nic nie wskazuje na poprawę sytuacji
Rząd Nicolasa Maduro zdaje się nie zdawać sprawy, że do tak dramatycznej sytuacji doprowadziła socjalistyczna polityka państwa. Zamiast koniecznych reform, które uwolniłyby gospodarkę, proponuje coraz nowsze regulacje.
Rada ministrów poinformowała o „Rezolucji nr 9855”, które oznacza wprowadzenie „tymczasowego reżimu pracy”, aby poprawić sytuację w rolnictwie. Stwierdzono, że rząd musi zrobić wszystko, co możliwe, aby osiągnąć „odpowiednie poziomu samowystarczalności”. W tym celu pracownicy mogą być przymusowo zatrudniani do pracy w rolnictwie przez okres 60 dni.
ZOBACZ TAKŻE: Wenezuela: Masowe plądrowania sklepów – 400 osób zatrzymanych [WIDEO]
Władze nie określiły dokładnie którzy pracownicy mogą być zmuszeni do pracy w rolnictwie. Najprawdopodobniej uwzględnione zostaną zarówno osoby pracujące w firmach prywatnych, jak i w sektorze publicznym.
Według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego, inflacja w Wenezueli ma wynieść w tym roku 720 procent. Oczekuje się również, że gospodarka tego kraju skurczy się o 8 procent.