Tendencja wzrostowa emigrujących z Polski z roku na rok utrzymuje się. Liczba polskich emigrantów w 2015 roku jest większa o 77 tysięcy osób.
GUS szacuje rozmiar emigracji, zarówno czasowej jak i stałej na 2 mln 397 tys osób. Najnowsza publikacja GUS zawiera szacunki na podstawie różnych źródeł zagranicznych i rejestrów. 2,4 mln osób to ci, którzy według urzędu przebywali za granicą pod koniec 2015 roku. Do tej pory najwięcej emigrantów odnotowano w 2007 roku – 2 mln 270 tys., jednak od 2010 roku skala emigracji systematycznie rośnie. Należy zaznaczyć, że milion z tych 2,4 mln mieszkało już za granicą, zanim weszliśmy do Unii Europejskiej i otworzyły się dla nas rynki pracy.
Główne kierunki emigracji to Wielka Brytania i Niemcy. Przyrost liczby emigrantów niemal dokładnie po połowie dzieli się na dwa kraje. Liczba Polaków, którzy tam pracują rośnie od 2011 roku. Zmniejsza się natomiast Polaków w Irlandii czy we Włoszech.
Czytaj także: Demograficzne samobójstwo Europy
Emigracja to zazwyczaj wybór na dłużej. Choć duża część wyjeżdżających przyznaje, że rozważa powrót do Polski, to nie konkretyzuje kiedy, zaznaczając że „na pewno nie prędko”. Szacuje się, że około 80 proc. czasowych emigrantów z Polski przebywa za granicą co najmniej przez rok. Przybywa również dojeżdżających członków rodzin: dzieci, współmałżonków. Powrotów z emigracji było więcej w czasie, gdy Europę dopadł kryzys i sytuacja na poszczególnych rynkach pracy była relatywnie trudna.
Źródło: wyborcza.biz
Fot. foter.com