Akademia piłkarska Lecha Poznań ma pierwszego zagranicznego partnera. Podczas piątkowej konferencji prasowej przedstawiciele Kolejorza i niemieckiego HSV przedstawili zasady nawiązanej współpracy.
Przed miesiącem do drużyny U-17 hamburskiego klubu trafił wychowanek Lecha, Jan Sieracki. Umowa o partnerstwie została zawarta na okres dwóch lat. Współpraca pomiędzy akademiami Lecha i HSV funkcjonować będzie zarówno na płaszczyźnie wymiany wiedzy oraz doświadczeń, jak i w sferze stricte rywalizacji sportowej. W Wielkopolsce lub Hamburgu sparingi rozgrywać będą praktycznie wszystkie drużyny. Dotyczy to zarówno poznańskiej części dziecięcej (U-8-U-14) jak i zespołów U-15, U-17 i U-19, które na co dzień trenują już we Wronkach i w Popowie.
– Chcemy w ten sposób w pełni wykorzystać potencjał zainicjowanego partnerstwa – tłumaczy Piotr Sadowski, dyrektor zarządzający ALP. – Dzięki temu praktycznie każda nasza drużyna będzie miała okazję co najmniej raz w sezonie zmierzyć się z zespołem rówieśników z HSV, a na kadry szkoleniowe i zarządzające akademią czekają ciekawe staże.
Czytaj także: Arrinera Hussarya - pierwszy polski super samochód - wywiad z Łukaszem Tomkiewiczem
Oznacza to, że raz w sezonie na tygodniowy staż do Hamburga będzie mogło wyjechać dwóch trenerów drużyn młodzieżowych Kolejorza, a HSV przyśle do Poznania przedstawicieli swoich sztabów szkoleniowych, którzy tutaj dzielić się będą swoją wiedzą i doświadczeniem. Podobną wizytację w siedzibie klubu Bundesligi będą mogli odbyć przedstawiciele kadry zarządzającej ALP.
– Wymiana doświadczeń i dzielenie się wiedzą to jedna z największych zalet tego typu inicjatyw – mówi Rafał Ulatowski, szef szkolenia Akademii Lecha Poznań. – Szkolenie w Kolejorzu, choć najlepsze w Polsce, bo żaden inny klub tak skutecznie nie wprowadza swoich wychowanków do kadry pierwszego zespołu, nadal musi się rozwijać. Współpraca z jednym z najlepszych niemieckich ośrodków szkoleniowych nam to gwarantuje.
Akademia piłkarska HSV jest jedną z dziewięciu o statusie trzech gwiazdek. Co to w rzeczywistości oznacza i skąd taka skala się wzięła? Ich przyznanie było efektem certyfikacji klubów 1. i 2. Bundesligi przez firmę Double Pass (2007 i 2012), a podczas audytu monitorowano około 500 najróżniejszych elementów pogrupowanych na 8 sfer funkcjonowania projektów szkoleniowych, m.in. infrastrukturę, zarządzanie, czy skuteczność w promowaniu swoich wychowanków do poziomu profesjonalnych karier.
Choć oficjalnie nie przedstawiono wyników audytu, to mówi się, że trzema gwiazdkami w 2012 roku wyróżnione zostały FSV Mainz, Bayer Leverkusen, Hertha BSC, 1.FC Nürnberg, Borussia Mönchengladbach, VfB Stuttgart, 1. FC Köln, SC Freiburg i właśnie Hamburger SV.
– Co ważne, dążymy do tego, by sieć akademii partnerskich rozszerzyć o jeszcze kilka klubów pochodzących z lig z Top 5 – zdradza Piotr Sadowski. – Zależy nam bowiem na tym, by za jakością szkolenia, którą już prezentujemy, pojawiały się kolejne bodźce do dalszego rozwoju na wszelkich płaszczyznach. Te gwarantują nam tak klasowi partnerzy, jak właśnie HSV – kończy.
Źródło: Biuro prasowe Lecha Poznań
Fot. Wikimedia/Carte