Agencja Reuters informuje, że Ministerstwo Skarbu Państwa prowadzi rozmowy z rosyjskim Acronem na temat nabycia kolejnych akcji w Grupie Azoty.
Agencja powołuje się w swojej informacji na dwa anonimowe źródła. Jej doniesienia potwierdzają sierpniowe informacje podane przez „Puls Biznesu” o szukaniu przez właściciela Acronu – Wiaczesława Kantora chętnych na zakup posiadanych przez Rosjan akcji Azotów. Kantor miał zintensyfikować starania pozbycia się udziałów w spółce po tym, jak w czerwcu polski producent nawozów został wpisany przez MSP na listę spółek o strategicznym znaczeniu.
Obecnie Rosjanie posiadają 19,7 % udziałów w Grupie Azoty. W 2012 roku Acron próbował przejąć pakiet kontrolny akcji Azotów Tarnów, czemu jednak zapobiegło Ministerstwo Skarbu, włączając przedsiębiorstwo do powstającej w tamtym okresie Grupy Azoty. Obecnie akcje Azotów kosztują na warszawskiej giełdzie 64,2 zł, wobec czego łączna wartość pakietu będącego w posiadaniu Acronu wynosi około 1,3 mld złotych.
Czytaj także: 22 spółki o strategicznym znaczeniu dla gospodarki Polski
Zdaniem Reutersa, przedstawiciele Skarbu Państwa chcieli, aby wykupem akcji zajęło się Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, jednak władze tej spółki, mimo posiadania wolnych środków w wysokości 8 mld złotych, nie są przekonani do inwestycji, ze względu na zaangażowanie naftowego giganta w restrukturyzację górnictwa. W takim wypadku, ministerstwo rozważa wykorzystanie środków ze specjalnego funduszu opiewającego na kwotę 4,8 mld złotych, z którego pieniądze mają być przeznaczane na skup akcji państwowych spółek.
Obecnie Skarb Państwa posiada 33 % udziałów w Grupie Azoty. Poza Acronem, innymi ważnymi akcjonariuszami są: OFE Nationale Nederlanden (9,96 %), TFI PZU (8,60%) oraz EBOiR (5,74 %). Ewentualne przejęcie, pozwoliłoby więc na zyskanie przez państwo pakietu kontrolnego nad grupą.
.
Źródło: bankier.pl
Foto: Zakłady Azotowe Puławy SA/ Kowal_kowal/ commons.wikimedia.org