Wicepremier Mateusz Morawiecki w wywiadach udzielonych Polskiej Agencji Prasowej i Polskiemu Radiu odniósł się do sytuacji przedsiębiorców w Polsce. Minister rozwoju i finansów stwierdził między innymi, że podatki i koszty pracy w Polsce „nie są zbyt wysokie”.
Morawiecki stwierdził, że degresywny system podatkowy trzeba zmieniać w kierunku progresywnego, ale biznes nie powinien się obawiać, że rząd chce go opodatkować tak, jak pracujących na etacie. Przedsiębiorca to jest ten, kto bierze na siebie ryzyko prowadzenia biznesu. To jest zupełnie coś innego, niż praca osiem godzin – od 8 do 16, więc ja bym nie chciał, żeby przedsiębiorcy mieli jakąkolwiek obawę, że chcemy ich tak samo opodatkować, jak tych, którzy pracują na etacie. Bo praca na etacie jest w dużym stopniu bezpieczna. A praca przedsiębiorcy, który ryzykuje cały swój majątek i pracuje 16 godzin dziennie, jest trochę inną pracą. Chciałbym takiej przebudowy systemu podatkowego, która będzie w pełni spójna, odpowiedzialna i prorozwojowa. Nie jesteśmy nastawieni na gwałtowne zmiany systemu, bo nie są one dobre – wskazał wicepremier.
Na pytanie, czego brakuje polskim przedsiębiorcom, aby zaczęli inwestować, a polska gospodarka ruszyła, Morawiecki wskazał, że należy poprawić warunki dla codziennej działalności przedsiębiorstw. Podatki w Polsce wcale nie są wysokie – jesteśmy na 25. miejscu na 28 krajów UE. Koszty pracy też nie są zbyt wysokie. Ale gospodarka to system naczyń połączonych i dziś to, czego najbardziej oczekują polscy przedsiębiorcy, to zdecydowanie lepszej jakości warunki dla codziennej działalności ich firm – wskazał.
Czytaj także: Mentzen dla wMeritum.pl: Ludzie większą wagę przykładają do spraw światopoglądowych, a mniejszą do gospodarczych
Morawiecki stwierdził również, że dla zarabiających więcej nie powinno być kwoty wolnej od podatku. Pytany przez dziennikarzy o możliwość likwidacji 19-proc. PIT-u dla przedsiębiorców wicepremier wskazał, że „rząd nie pracuje nad takim wariantem, żeby likwidować podatek dla przedsiębiorców”.
Źródło: polsatnews.pl
Fot. Bank BZ WBK/ wikimedia commons