Instytutu Pamięci Narodowej zapowiedział, że przystąpi do projektu udostępnienia dokumentów państw Bloku Wschodniego, które ukazują zależność miejscowych organów bezpieczeństwa od Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich.
W środę w Krakowie została zorganizowana konferencja Europejskiej Sieci Instytucji Archiwalnych Zajmujących się Aktami Tajnych Służb. W czasie jej trwania prezes IPN, dr Jarosław Szarek, stwierdził, że już w I kwartale przyszłego roku Instytut Pamięci Narodowej umieści na swoich stronach internetowych odnośniku do zdigitalizowanych dokumentów dotyczących relacji służb Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej ze służbami ZSRS.
Według dra Szarka dokumenty te mają pokazać w jakim stopniu polskie organy bezpieczeństwa zostały uzależnione od sowieckich. Prezes IPN zapowiedział również, że wniosą one wiele nowych informacji, gdyż większość z tych akt dopiero niedawno zostało odtajniona – dzięki nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, na mocy której zlikwidowano tajne zbiory archiwalne.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Strona, o której mowa, jest budowana przez siedem krajów, należących do Europejskiej Sieci Instytucji Archiwalnych Zajmujących się Aktami Tajnych Służb. Instytucja ta powstała w 2008 r. i zrzesza takie państwa jak: Polska, Bułgaria, Czechy, Niemcy, Rumunia, Słowacja i Węgry.
Czytaj także: 94-letni były strażnik w Auschwitz skazany na 4 lata więzienia