Na twitterowym koncie Janusza Palikota pojawił się wpis, który zbulwersował część internautów. Były lider Ruchu Palikota oraz przewodniczący partii Twój Ruch obraził bowiem kardynała Dziwisza, którego nazwał „szmatą Chrystusa”.
Zanim jednak na tablicy Palikota pojawił się obraźliwy wpis, były polityk udostępnił na niej artykuł z portalu newsweek.pl. Jego autor, Jarosław Makowski, porusza kwestię świątecznych kazań w kościołach. Twierdzi, że tegoroczne wypowiedzi kościelnych hierarchów były wyjątkowo stonowane, nawet jeżeli nie ukrywają oni swojej sympatii do formacji rządzącej. Makowski podkreśla, że ze schematu wyłamał się jedynie kardynał Dziwisz. Wyłamał się odchodzący na emeryturę kard. Stanisław Dziwisz, który wprost odniósł się do sytuacji politycznej. Zaapelował, by posłowie opozycji, którzy dziś w Sejmie dają świadectwo, że nie godzą się na kłamstwa i skandaliczny tryb uchwalania ustaw przez PiS – a więc żeby ci posłowie „zostawili parlament”. Kościół, który mówi, że prawda jest najważniejsza, i że ma moc wyzwalającą, nagle zachęca posłów do oportunizmu i cynizmu. Nie godzi się, Księże Kardynale – napisał.
Kilka godzin później, na profilu Janusza Palikota pojawił się ten oto wpis.
Pod wpisem natychmiast pojawiło się mnóstwo komentarzy internautów, którzy wyrażali swoje oburzenie. Niektórzy z nich sugerowali jednak, że tweet Palikota jest jedynie rozpaczliwą próbą zwrócenia na siebie uwagi.
@Palikot_Janusz.Trzeba naprawde byc w duzej potrzebie zwrocenia na siebie uwagi.
— Diana Kazimiera Eu (@dianadwstudio) 26 grudnia 2016
Palikot do tych niewątpliwie obraźliwych słów się nie odniósł.
Przeglądając tablicę lidera Twojego Ruchu znajdziemy jednak także inny, antykościelny wpis. Palikot zamieścił go w Wigilię na swoim blogu i zatytułował „Kościół upadły”. Jeszcze nigdy Kościół nie był tak znienawidzony jak obecnie Kościół w Polsce. Trudno przewidzieć jakie będą tego skutki, ale wigilijnie brzemienne – napisał.
Janusz Palikot od 2012 roku nie jest członkiem Kościoła Katolickiego. Wówczas dokonał aktu apostazji. Przy obecności mediów odczytał pod oknem papieskim przed siedzibą krakowskiej kurii na ulicy Franciszkańskiej oświadczenie woli opuszczenia Kościoła rzymskokatolickiego, zaś podpisany przez siebie dokument zaprezentował na drzwiach do bazyliki oo. Franciszkanów (patrz główne zdjęcie).
źródło: Twitter, newswek.pl
Fot. Wikimedia/Aleksander Rafał Gutowski