W Domu Wojska Serbii w Belgradzie odsłonięto wystawę poświęconą „Cichociemnym”. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele kilku państw. Wystawę będzie można bezpłatnie zwiedzać do 28 stycznia.
O tej wspaniałej inicjatywie informuje Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Belgradzie. Uroczyste otwarcie wystawy nastąpiło 16 stycznia w obecności m.in. Ambasadora RP w Serbii Tomasza Niegodzisza.
Licznie zebranych gości przywitał dyrektor Centrum Medialnego „Obrona” (Medija centar „Odbrana”) pułkownik Stevica S. Karapandżin, a uroczystej inauguracji ekspozycji dokonali Ambasador RP w Serbii Tomasz Niegodzisz i Attaché Obrony RP w Serbii płk Zbigniew Rosiński.
Czytaj także: Dziś w nocy przypada rocznica pierwszego zrzutu Cichociemnych
– czytamy na stronie polskiej placówki.
Pojawił się także sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Serbii Nenad Nerić. Nie zabrakło również dyplomatów innych, wydawałoby się egzotycznych państw. Chodzi m.in o ambasadorów Palestyny, Islamskiej Republiki Iranu i Indonezji.
Wystawa opowiada o legendarnych skoczkach spadochronowych, którzy ochotniczo zdecydowali się wesprzeć działalność konspiracyjną w okupowanym przez hitlerowskie Niemcy kraju. Przypomnijmy, że w tym gronie była zmarła w 2009 roku gen. Elżbieta Zawacka. Z ponad 2,5 tysiąca kandydatów, szkolenie na „Cichociemnych” ukończyło 606 żołnierzy, a do Polski przerzucono 316. Przybyli żołnierze zasilali struktury Armii Krajowej. Łącznie, życiem przepłaciło to 103 „Cichociemnych”, z których większość (84) zginęło w walce. Dodatkowo, dziewięciu zginęło podczas lotu lub skoku, zaś dziesięciu zażyło truciznę po aresztowaniu. Ponadto, dziewięciu Cichociemnych zostało skazanych na karę śmierci już po zakończeniu II wojny światowej. Szerzej pisaliśmy na ten temat tutaj.
Źródło: belgrad.msz.gov.pl/wMeritum.pl
Fot. Wikimedia/NAC