Kilka lat temu głośno było o dziadku Donalda Tuska, który został wcielony do Wermachtu podczas drugiej wojny światowej. W dość kontrowersyjny sposób postanowił przypomnieć o tym redaktor naczelny „Gazety Polskiej Codziennie” — Tomasz Sakiewicz.
Przypomnijmy, że afera z „dziadkiem z Wermachtu” pojawiła się w czasie wyborów prezydenckich w 2005 roku. Sprawę nagłośnił, będący wtedy szefem kampanii Lecha Kaczyńskiego, Jacek Kurski. Wywołała ona falę oburzenia i zarzutów w kierunku kandydata Prawa i Sprawiedliwości i jego otoczenia. Jak się okazało, Józef Tusk (dziadek Donalda) rzeczywiście służył w Wermachcie, ale został do niego wcielony podobnie jak wielu innych Kaszubów.
Z okazji dnia dziadka, na Twitterze, przypomniał o tym Tomasz Sakiewicz. Nie sposób jednak odnieść wrażenie, że styl w jakim to uczynił, jest mocno kontrowersyjny.
— Tomasz Sakiewicz (@TomaszSakiewicz) 23 stycznia 2017
Pod tym tweetem pojawiło się sporo negatywnych komentarzy.
@TomaszSakiewicz Czy pan uważa, że to co pan robi, ma jeszcze coś wspólnego z dziennikarstwem i bycia Polakiem? No jest niebywałe świństwo!
— Mandark ?? (@XKubiak) 23 stycznia 2017
@TomaszSakiewicz Jako dziennikarz,winien wiedzieć jakie były czasy i losy
Ślązaków i Kaszubów.Nie Mówi Pan,że PAD ma żonę Żydówkę niemiecką.— Zbigniew Sk-ki (@55skora1) 23 stycznia 2017
@TomaszSakiewicz Panie Tomaszu,jak Panu się udało zejść poniżej dna?
— Jarek Ozga (@jarekozga) 23 stycznia 2017
@TomaszSakiewicz Uważa Pan to za śmieszne … to chamskie co Pan wie o Śląsku? Tu każdy miał kogoś wcielonego siła do wermachtu taki czas pic.twitter.com/tTJk9ooGq7
— Michał Mocek (@mocakow) 23 stycznia 2017
Do dyskusji wywołani zostali także Dawid Wildstein i Sławomir Cenckiewicz, których dziadkowie mieli przeszłość komunistyczną. Ten drugi zabrał również głos:
@XKubiak Ciekawe czy @TomaszSakiewicz zapytał czy @Cenckiewicz pamięta o swoim dziadku ubeku albo @DawidWildstein o swoim jeszcze gorszym
— Jan Kowalski (@anyideaforname) 24 stycznia 2017
@anyideaforname @XKubiak @TomaszSakiewicz @DawidWildstein nie no mój był gorszy!
— Sławomir Cenckiewicz (@Cenckiewicz) 24 stycznia 2017
Ocenę postawy Tomasza Sakiewicza zostawiamy Państwu.
Źródło: Twitter.com
Fot. Wikimedia/Frank Capra i Twitter.com