Głównym tematem ostatnich miesięcy jest walka ze smogiem. Na początku stycznia w wielu polskich miastach wydano komunikaty alarmowe, w związku z przekroczeniem dopuszczalnych norm. Ze smogiem muszą zmagać się m.in. mieszkańcy Krakowa, Warszawy, Kielc, Łodzi oraz miast położonych w woj. śląskim. Skąd bierze się smog? To wyjaśnia nagranie, które trzy dni temu opublikowane zostało w serwisie YouTube.
Sytuacja zobrazowana w materiale wideo rozgrywa się w Tychach. Z komina jednego z domów wydobywa się gęsty, siwy dym, który z pewnością nie jest efektem palenia w piecu drzewem lub węglem.
Czytaj także: Powstańcy na profilowe!
Nagranie zostało opublikowane na kanale „Smog Tychy”, na którym znajdziemy także inne filmy z tego miasta, a dokładniej z ulicy Targiela. Wszystkie niestety przedstawiają dokładnie ten sam smutny obraz.
Skąd się bierze smog?
Smog jest zjawiskiem nienaturalnym, nierozerwalnie związanym z ludzką działalnością. Powstaje w wyniku zanieczyszczeń powietrza, które wytwarzamy oraz bezwietrznej pogody. Główną przyczyną jego powstawania jest palenie w piecach domowych. W momencie, gdy ogrzewamy nasz dom węglem lub drzewem emitujemy do atmosfery szkodliwe cząsteczki, które gromadzą się w powietrzu. Podczas wyżowej, bezwietrznej pogody dymy i pyły zamiast płynąć do góry, rozprzestrzeniają się poziomo oraz w dół i zostają przy powierzchni ziemi. Tam gdzie kończy się warstwa zanieczyszczeń, zaczyna się warstwa inwersyjna, czyli termiczna warstwa hamująca.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 33 z 50 miast w Unii Europejskiej o największym stężeniu pyłu PM2.5 znajduje się w Polsce. Najbardziej zanieczyszczonymi miastami w Polsce są kolejno: Żywiec, Pszczyna, Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka, Godów, Kraków, Skawina i Nowy Sącz. W większości tych miejscowości smog spowodowany jest tzw. „niską emisją”, czyli nagromadzeniem emitorów o wysokości do 40 metrów nad poziom gruntu, w miejscach o dużej gęstości zabudowy, na małej powierzchni.
W styczniu 2017 w południowej Polsce wydano komunikaty ostrzegawcze w związku z rekordowo wysokim zaniszczyczeniem powietrza. Normy pyłów PM10 i PM2,5 zostały przekroczone nawet o ponad 3000%. Według Głównego Inspektora Sanitarnego dopuszczale poziomy (300 mikrogramów na metr sześcienny) przekroczone zostały w Radomsku, Rybniku, Żywcu, Zabrzu, Częstochowie i Wodzisławiu Śląskim.
źródło: YouTube/Smog Tychy, wikipedia.pl
Fot. YouTube/Smog Tychy