Na interaktywnej mapie polskich zabytków umieszczono już ponad 84 tys. wpisów, które dotyczą Pomników Historii, miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, stanowisk archeologicznych i zabytkowych nieruchomości.
Mapa udostępniona jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Działa od 2014 r. i jest aktualizowana co pół roku. Nie znajdziemy na niej wszystkich zabytków lecz tylko te, które zostały wpisane do rejestru – uznano je za szczególnie cenne i podlegają ochronie prawnej.
Z portalu korzystają historycy, archeolodzy, konserwatorzy, ale także pasjonaci i turyści.
Czytaj także: Wpis Krzemionek na listę UNESCO potwierdzeniem rangi zabytku. Archeolog komentuje wyróżnienie
Styczniowa aktualizacja sprawiła, że w bazie zanotowano ponad 84 tys. wpisów. Objęte zostały wszystkie obiekty z listy UNESCO, Pomniki Historii, szczególnie cenne stanowiska archeologiczne, zabytki nieruchome, np. pałace lub zespoły przemysłowe. Dodano także informacje o zabytkach znajdujących się w rejestrze, ale nie będących obecnie w terenie.
NID poinformował również, że z portalu korzystano w ubiegłym roku 16 mln razy.
Użytkownicy mogą korzystać ze standardowych map, zdjęć lotniczych i numerycznego modelu terenu. Umożliwiono również tworzenie własnych kompozycji, np. lokalizacji zabytków na tyle, pochodzącego z lat 1939 i 1945, fotoplanu Warszawy.
Do szerszych informacji mają dostęp tylko specjaliści, którzy uzyskują je po zalogowaniu się do systemu NID.