1 stycznia wprowadzone zostały nowe przepisy dotyczące wycinki drzew. Według nich, właściciel danego obszaru może bez zezwolenia wyciąć drzewo znajdujące się na jego posesji, poza przypadkami, gdy miałoby to dłużyć prowadzeniu działalności gospodarczej. Ustawa wzbudziła wiele kontrowersji i protestów. Nie brakuje głosów, że w Polsce pojawi się duży problem z drzewostanem. W komercyjnych mediach mówi się także o wycinaniu lasów w związku z wejściem tej ustawy. Wyjaśniamy jak jest na prawdę.
– Nie wiem, czy w niektórych komercyjnych mediach dochodzi do świadomej manipulacji w sprawie wycinki drzew, ale należy poruszać ten temat, bo dotyczy on wyłącznie prywatnych posesji – wyjaśniał dyrektor generalny Lasów Państwowych dr Konrad Tomaszewski, który gościł w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.
Dyrektor Lasów Państwowych wyjaśnił także, że wszelkie zmiany, jakie nastąpiły w związku z wejściem nowych przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2017 r., dotyczą wyłącznie drzew znajdujących się na prywatnych terenach.
Czytaj także: Marcin Dorociński popiera petycję zmierzającą do wycofania zmian w ustawie o wycince drzew
– Ta ustawa w ogóle nie dotyczy lasów będących we władaniu Lasów Państwowych, ani nie dotyczy jakichkolwiek innych lasów, co nie przeszkadza, aby w niektórych komercyjnych telewizjach pokazywać regularną wycinkę, a w zasadzie użytkowanie w ramach ochrony lasów, dokonywanej przez Lasy Państwowe. Nie wiem, czy jest to świadoma manipulacja czy brakuje telewizji materiału filmowego, ale dobrze, że poruszamy ten temat, bo to zagadnienie dotyczy wyłącznie gruntów prywatnych – zauważył dr Tomaszewski.
Ustawa ta dotyczy wyłącznie wycinki na terenach prywatnych.
Dyrektor Lasów Państwowych jeszcze raz wyjaśnia, że poprawka w ustawie dotyczy wyłącznie dwóch kwestii, a obie dotyczą wycinki na prywatnym terenie. Prosi też o to, aby nie dać się zmanipulować nieprawdziwymi informacjami na temat tej ustawy.
Czytaj także: Co dalej z ustawą o wycince drzew? Minister środowiska komentuje
– Poprawka w ustawie o ochronie przyrody dotyczy dwóch kwestii, tj. wycinania drzew na prywatnej posesji oraz wycinania drzew pokrywających grunty rolne. (…) Nie dajmy sobie wmówić, że teraz można będzie bez konsekwencji wycinać drzewa w lasach czy parkach publicznych – podkreślił dr Konrad Tomaszewski.
Projekt ustawy to inicjatywa poselska, a nie ministra Szyszko.
Dyrektor Lasów Państwowych podkreślił także, że sam projekt o wycince drzew nie powstał dzięki inicjatywie ministra środowiska Jana Szyszko.
Ten projekt powstał z inicjatywy poselskiej. Zapewne w wyniku wielu postulatów, które docierały do posłów, iż prawdziwą mitręgę trzeba przejść, żeby wyciąć jedno drzewo na prywatnej posesji. Praktycznie 100 proc. decyzji, w ramach wycinki drzew, było załatwianych pozytywnie. Wystarczyło bowiem napisać, że drzewo zagraża przestrzeni publicznej, żeby samorząd wydawał zgodę na wycinkę. Ale ażeby ją uzyskać, trzeba było przejść prawdziwą mitręgę – powiedział dr Tomaszewski.
Lasów w Polsce przybywa z roku na rok.
Jednak pomimo ogólnie panującej paniki, według której lasy wycinane są na potęgę, sytuacja wygląda w rzeczywistości inaczej. Otóż z roku na rok drzewostanu przybywa, mimo sporej sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe. Świadczą o tym słowa rzecznik Lasów Państwowych, Anny Malinowskiej.
– Lasy Państwowe od dekad konsekwentnie zwiększają podaż drewna. Mimo to lasów w Polsce przybywa. W tej chwili lesistość w Polsce wynosi prawie 30 proc. Rośnie też z roku na rok ich zasobność w drewno. Jest już dwukrotnie wyższa niż pół wieku temu. – informuje rzecznik Lasów Państwowych.
Czytaj również: Kaczyński chce zmiany przepisów dotyczących wycinki drzew. „Widać w tym prawie lobbing”
Anna Malinowska uspokaja także osoby, według których wycinka drzew w lasach może powodować niszczenie przyrody. Lasy Państwowe posiadają międzynarodowe certyfikaty, które są wyznacznikiem wysokich standardów.
Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie. Potwierdzają to międzynarodowe certyfikaty EFC i PFC. Ich posiadanie oznacza, że gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest zgodnie z zasadami zachowania trwałości lasów, zrównoważonego rozwoju i ochrony przyrody. – wyjaśnia rzecznik.