Obchodzona 1 marca 2017 r. Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego postu, który ma na celu przygotować wiernych do uroczystości Świąt Paschalnych związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Wielki Post potrwa do Wielkiego Czwartku.
Post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje osoby od 18. do 60. roku życia. Posiłków złożonych z mięsa nie będą mogli również spożywać wierni, którzy ukończyli 14 lat.
Nie ma obowiązku uczestnictwa w tym dniu we Mszy św., lecz powszechną praktyką jest to, że nie opuszcza się Eucharystii bez ważnego powodu.
Czytaj także: Już jutro Środa Popielcowa. Kogo obowiązuje post ścisły? I czy trzeba iść do kościoła?
Zwyczaj sypania popiołem głów na znak żałoby i pokuty był celebrowany m.in. w starożytnym Egipcie i Grecji oraz u Arabów. W chrześcijańskiej liturgii pojawił się w VIII w. Natomiast dokumenty z X w. poświadczają święcenie popiołu. Jako zwyczaj obowiązujący w całym Kościele, obrzęd sypania głów popiołem został wprowadzony w 1091 r. przez Urbana II. Ustalił on również, że popiół ma pochodzić z palm, które były święcone w roku poprzedzającym.
– Kiedy mówimy o chrześcijańskiej doskonałości czy świętości – a o to w gruncie rzeczy w Wielkim Poście chodzi – to musi być ten element odcinania, nawracania się, rezygnacji z rzeczy, z aktywności, ze sposobów myślenia, jakiegoś systemu wartości, który nie jest Chrystusowy, nie jest ewangeliczny. I popiół to wszystko wyraża. Z drugiej strony feniks z popiołów – Bóg swoją mocą może stworzyć w nas nowego człowieka, podobnego do Człowieka z wielkiej litery – Jezusa Chrystusa. I to jest ta druga część, można powiedzieć: ta bardziej pozytywna, radosna, mianowicie wzrastanie w Chrystusie, upodabnianie się do Niego, ale przede wszystkim – zjednoczenie z Nim – powiedział ks. prof. Jan Perszon z UMK w Toruniu.