Środa Popielcowa w Kościele katolickim rozpoczyna się okres Wielkiego Postu. W tym roku dzień ten przypada stosunkowo wcześnie, bo już 17 lutego. Jakie są zasady świętowania tego dnia?
Środa Popielcowa to jeden z dwóch dni w roku, obok Wielkiego Piątku, kiedy wiernych Kościoła katolickiego obowiązuje post ścisły. Oznacza on nie tylko post jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ale również ilościowy, czyli w ciągu dnia dozwolone jest zjedzenie jedynie trzech posiłków, w tym tylko jednego do syta.
Warto zaznaczyć, że post jakościowy obowiązuje wszystkich wiernych, którzy ukończyli 14 rok życia. Nieco inaczej jest z postem ilościowym. Trzy posiłki w tym jeden do syta jedzą osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60 roku życia.
Środa Popielcowa – czy trzeba iść do kościoła?
Środa Popielcowa to dla katolików ważny dzień, jednak nie ma w nim obowiązku uczestnictwa we mszy świętej. Tradycyjnie podczas mszy księża posypują wiernym głowy popiołem wypowiadając przy tym słowa „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” oraz „Pamiętaj, prochem jesteś i w proch się obrócisz”.
Środą Popielcową rozpoczyna się okres Wielkiego Postu, czyli czasu czterdziestodniowej pokuty będącej bezpośrednim przygotowaniem na święta Triduum Paschalnego i Wielkanocy, które są pamiątką Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.
W okresie Wielkiego Postu znacząco zmienia się liturgia. Kapłani podczas odprawiania mszy świętej używają fioletowych szat. Ponadto w kościołach zanika śpiew „Alleluja”, który wierni usłyszą dopiero podczas ogłaszania radości Zmartwychwstania.
Czytaj także: Darmowe przejazdy dla bezrobotnych? Tego chce PiS