Prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego poinformował, że prawdopodobnie już od 2018 roku abonament RTV będzie płacony łącznie z podatkiem: PIT, CIT i KRUS i ma on wynosić wówczas 6 – 8 zł miesięcznie. Obecnie rząd planuję uszczelnienie poboru abonamentu poprzez nowelizację ustawy.
Prof. Piotr Gliński w radiowej Jedynce mówił o tym, iż został złożony projekt nowelizacji istniejącej ustawy o opłatach abonamentowych. Projekt ten zakłada abolicję dla osób, które dotychczas unikały płacenia czy zalegały z abonamentem. Ma też uprościć samą rejestrację odbiorników RTV, a także dać uprawnienia operatorom kablówek do udostępniania informacji o swoich klientach korzystających z ich usług dla Poczty Polskiej.
Dlaczego abolicja?
Czytaj także: Cyfrowy Polsat: projekt ustawy abonamentowej niezgodny z zasadą konstytucyjnej równości obywateli wobec prawa
– Chcemy wyczyścić tę kwestię. Jest w tej chwili 200 tysięcy postępowań w tej sprawie, co też kosztuje. Ci, którzy mają zaległości, nie będą ich płacili, ale od momentu zerowego mają płacić, a jeżeli nie – będą możliwości skutecznej egzekwowania kar.
– wyjaśnił minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Samo uproszczenie rejestracji odbiornika będzie polegało na współdziałaniu dostawców płatnej telewizji i Poczty Polskiej. Ci pierwsi będą przekazywać zebrane dane od swoich klientów dla Poczty Polskiej, a w zamian za to uzyskają stosowane wynagrodzenie, które ustali KRRiT.
Czytaj także: MKiDN chce poprawić ściągalność abonamentu RTV!
– Poczta Polska będzie informowana przez dostawców płatnej telewizji, czy ktoś podpisał z nimi umowę. Domniemamy, że jeżeli ktoś podpisał taką umowę, to ma odbiornik telewizyjny
– informuje Gliński.
30 dni na poinformowanie klientów przez dostawców telewizji.
Nowelizacja zakłada, że dostawcy telewizji będą mieli 30 dni na poinformowanie swoich klientów, że zostali uznani za posiadaczy telewizorów, zatem będzie się to wiązało z przekazaniem ich danych do Poczty Polskiej. KRRiT będzie miało także prawo zażądać od tych operatorów danych o licznie klientów, a także tych osób, które zgłosiły posiadanie odbiornika RTV. Jeśli operatorzy będą się uchylać od tego obowiązku, może ich czekać spora kara w wysokości 5 proc. wpływów z poprzedniego roku podatkowego.
Jednak jest już pomysł zupełnie nowej ustawy abonamentowej, za którym stoi wiceminister Paweł Lewandowski. Składka na abonament miałaby byś dopisywana do wysokości płaconego podatku PIT czy CIT lub też do składki na KRUS.
– Decyzji ostatecznej jeszcze nie ma, ale idziemy w tym kierunku – od wielu miesięcy są prace w tym zakresie – żeby to była opłata w wysokości około 6 zł od osoby
– oznajmił minister Gliński dodając, że chciałby, aby nowe przepisy weszłyby już w życie od 2018 r.
#Abonament #RTV trafił do konsultacji – będzie prościej i skuteczniejhttps://t.co/4W4CHvKUb1 pic.twitter.com/bXXnhyrpfu
— TelixPL (@TelixPl) March 7, 2017