Cyfrowy Polsat postanowił odnieść się do projektu nowelizacji ustawy abonamentowej, według którego dostawcy telewizji będą mieli 30 dni na poinformowanie swoich klientów, że zostali uznani za posiadaczy telewizorów, zatem będzie się to wiązało z przekazaniem ich danych do Poczty Polskiej.
KRRiT będzie miało także prawo zażądać od tych operatorów danych o licznie klientów, a także tych osób, które zgłosiły posiadanie odbiornika RTV. Jeśli operatorzy będą się uchylać od tego obowiązku, może ich czekać spora kara w wysokości 5 proc. wpływów z poprzedniego roku podatkowego.
– Uznajemy taką propozycję zmian legislacyjnych za niezgodną z zasadą konstytucyjnej równości obywateli wobec prawa, a ujawnienie chronionych danych osobowych klientów płatnej telewizji za naruszającą ich prawa konsumenckie i osobiste. – wyjaśnia Cyfrowy Polsat w oświadczeniu.
Czytaj także: Gliński: Od 2018 r. abonament od płatników PIT, CIT lub KRUS [VIDEO]
Czytaj także: Gliński: Od 2018 r. abonament od płatników PIT, CIT lub KRUS [VIDEO]
Operator cyfrowy wyjaśnia na samym początku oświadczenia, że jest za tym, aby abonament płaciły wszystkie podmioty, które są wymienione w obecnym kształcie ustawy, jednak przy jednoczesnej rezygnacji z reklam, które obecnie stanowią cześć przychodów mediów publicznych.
– Cyfrowy Polsat od wielu lat wspiera ideę finansowania mediów publicznych z opłat abonamentowych uiszczanych przez wszystkie podmioty wymienione w obecnie obowiązującej ustawie o opłatach abonamentowych przy jednoczesnym wyeliminowaniu reklamy jako źródła przychodu mediów publicznych. – czytamy w komunikacie Cyfrowego Polsatu.
Dodają także, że media publiczne, które faktycznie korzystałyby tylko z abonamentu opłacanego przez każdego z odbiorców, mogłyby faktycznie realizować misję publiczną. Uważają także, że obecny kształt proponowanego projektu nie wspiera powszechności opłacania abonamentu, a jedynie skłania osoby, które już korzystają z usług cyfrowych operatorów do kolejnego płacenia.
Czytaj również: PSL wyszedł z propozycją likwidacji abonamentu RTV!
– Media publiczne powinny być więc finansowane wyłącznie z opłat abonamentowych uiszczanych przez wszystkich odbiorców radia i telewizji, tak aby realizowały one jedynie cele związane z misją publiczną. Odpowiednie bazy danych, które mogą być podstawą do powszechności płacenia abonamentu, są w posiadaniu organów państwa. Natomiast projekt przedstawiony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie wspiera powszechności płacenia abonamentu, gdyż wprowadza rozwiązanie, które traktuje obywateli w sposób wybiórczy i ma dotyczyć tylko części społeczeństwa. – wyjaśnia swoje stanowisko Cyfrowy Polsat.
Pełna treść oświadczenia dostępna jest TUTAJ.