Hanna Lis, żona Tomasza Lisa, redaktora naczelnego Newsweeka, oraz była dziennikarka m.in. Telewizji Polskiej, za pośrednictwem Twittera zakpiła z rangi szczytu Trójmorza w Warszawie. Jej zdaniem spotkanie zostało zignorowane przez premierów państw. Jej wpis skomentował publicysta Rafał Ziemkiewicz, który wyjaśnił jej, dlaczego do stolicy nie przylecieli szefowie rządów.
Ranga Trójmorza jest gigantyczna. A Orban, Fico i Zeman po prostu spóźnili się na samolot. Pech – napisała Hanna Lis na Twitterze.
Jej wpis skomentował Rafał Ziemkiewicz, publicysta tygodnika „Do Rzeczy”, który wyjaśnił jej, dlaczego do Warszawy nie przybyli premierzy Węgier i Słowacji, a także prezydent Czech. W spotkaniu Trójmorza uczestniczyli prezydenci, nie premierzy (jednego zastąpił spiker parlamentu). Doradzałbym powrót do lajfstajlu – napisał.
Ranga Trójmorza jest gigantyczna. A Orban, Fico i Zeman po prostu spóźnili sie na samolot. Pech. https://t.co/O22sWGkyi0
— Hanna Lis (@hanna_lisowa) 7 lipca 2017
W spotkaniu Trójmorza uczestniczyli prezydenci, nie premierzy (jednego zastąpił spiker parlamentu). Doradzałbym powrót do lajfstajlu. https://t.co/p50fOJST7E
— Rafał A. Ziemkiewicz (@R_A_Ziemkiewicz) 7 lipca 2017
Lista polityków przybyłych na warszawski szczyt Trójmorza prezentowała się następująco:
► Gość specjalny Donald TRUMP, Prezydent USA
► Rumen RADEV, Prezydent Republiki Bułgarii
► Kolinda GRABAR-KITAROVIĆ, Prezydent Republiki Chorwacji
► Jan HAMÁČEK, Przewodniczący Izby Poselskiej Parlamentu Republiki Czeskiej
► Kersti Kaljulaid, Prezydent Republiki Estońskiej
► János ÁDER, Prezydent Republiki Węgierskiej
► Raimonds VĒJONIS, Prezydent Republiki Łotewskiej
► Dalia GRYBAUSKAITE, Prezydent Republiki Litewskiej
► Klaus IOHANNIS, Prezydent Rumunii
► Andrej KISKA, Prezydent Republiki Słowackiej
► Borut PAHOR, Prezydent Słowenii
► Thomas M. BUCHSBAUM, Ambasador Republiki Austrii w RP
Inicjatywa Trójmorza to platforma współpracy prezydentów dwunastu państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Jej celem jest wzmacnianie spójności Unii Europejskiej poprzez zacieśnienie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej państw Europy Środkowej. Członkami Inicjatywy Trójmorza są: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry.
Pierwszy szczyt Trójmorza odbył się w 2016 roku w Dubrowniku. Przedstawiciele dwunastu państw podpisali wówczas deklarację, w której określono inicjatywę jako „nieformalną platformę służącą do pozyskiwania politycznego poparcia oraz organizowania zdecydowanych działań dotyczących określonych transgranicznych i makroregionalnych projektów, o strategicznym znaczeniu dla Państw zaangażowanych w sektory energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki w Europie Środkowej i Wschodniej”.
Podczas warszawskiego szczytu Trójmorza Donald Trump, prezydent USA, wyraził nadzieję, iż inicjatywa odbuduje cały region i „zagwarantuje, że infrastruktura, tak samo jak zobowiązania na rzecz bezpieczeństwa i swobody przywiążą go do całej Europy i całego Zachodu”. Stany Zjednoczone Ameryki również wspierają stworzenie forum biznesowego Trójmorza, aby wasze kraje mogły zbudować najnowsze projekty przy pomocy najlepszych talentów w energetyce i robić tak poniżej kosztów i przed czasem. Kocham to – poniżej kosztów i przed czasem – powiedział.
źródło: Twitter, TVP Info, prezydent.pl
Fot. TVP screen