Lider Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Martin Schulz, w wywiadzie z Deutsche Welle odniósł się do postępowania „Polski i kilku innych państw” w sprawie uchodźców. Jego zdaniem jest to przykład braku solidarności.
Martin Schulz, lider SPD, w rozmowie z Deutsche Welle podzielił się swoją opinią na temat polityki reprezentowanej przez kraje, które krytycznie podchodzą do programu relokacji uchodźców. W tym kontekście poruszył temat solidarności pomiędzy państwami członkowskimi UE.
„Jeśli chodzi o sankcje wobec Rosji, Polska i kilka innych państw zajmują stanowisko: chcemy sankcji, bo czujemy się zagrożeni. Zrobione. To jest solidarność” – mówi Schulz.
Czytaj także: Jeszcze niedawno groził Polsce, teraz jest załamany. Martin Schulz komentuje porażkę
Polityk przypomina, że UE prowadzi politykę, która gwarantuje rozwój gospodarczy. W tym przypadku także nikt nie protestuje. Następnie lider SPD podał przykład relokacji uchodźców, na który nie zgadza się cześć państw członkowskich.
„Ale postawa: sankcje? – tak, proszę. Miliardowe subwencje? – tak, proszę. Uchodźcy? – Nie dziękujemy. Tutaj kanclerz Niemiec musi powiedzieć: nie!” – zaznacza Schulz. W tym kontekście podzielił się opinią na temat solidarności i tego w jaki sposób powinna ona wyglądać.
„Albo solidarność jest zasadą, ale wtedy przy finansach, sankcjach i także rozdziale uchodźców, albo musimy o wszystkim rozmawiać. Państwa te muszą też zrozumieć, że nie mogą zrzucać ciężaru, który musi nosić UE, na innych i domagać się korzyści tylko dla siebie” – powiedział lider SPD.
Nie mogę się nadziwić, że oni chcą się dzielić z innymi takim skarbem jakim są uchodźcy. ? pic.twitter.com/HD1eMCk7DO
— BAT (@batmar14) 22 września 2017
Wybory w Niemczech
24 września Niemcy wybierają swoich przedstawicieli do parlamentu. Według sondażu poparcia z piątku, zdecydowanym liderem są chrześcijańscy demokraci z Angelą Merkel na czele. Jej blok CDU/CSU może liczyć na 35 proc. poparcia.
Drugie miejsce zajmuje główny rywal obecnej kanclerz, lider socjaldemokratów Martin Schulz, którego SPD uzyskało 22 proc. głosów badanych. 3 miejsce zajęła Alternatywa dla Niemiec (AfD) na którą zagłosowało 11 proc. wyborców.
Kolejne miejsca zajęły: Lewica – 10 proc., Wolna Partia Demokratyczna (FDP) – 9 proc. i Zieloni – 8 proc.