Planowane przez amerykańskie służby zamachy na życie Fidela Castro przeszły już do legendy. Tymczasem Narodowe Archiwum Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy zdecydowało o odtajnieniu tysięcy stron dokumentów dotyczących tej sprawy. Niektóre scenariusze opisywane przez media są doprawdy zaskakujące.
Niektóre ze scenariuszy przeprowadzenia zamachu na Castro zakładały wykorzystanie jego hobby. Kubański dyktator miał bowiem słabość do nurkowania i często oddawał się swojej pasji. CIA postanowiło więc użyci do przeprowadzenia zamachu… muszli wypełnionej ładunkami wybuchowymi. Miała eksplodować w chwili podniesienia jej z dna. Pomysł jednak zarzucono, gdy okazało się, że w Morzu Karaibskim nie występują na tyle zachwycające okazu muszli, aby skłoniły Castro do wyciągnięcia po nie ręki i na tyle dużą, aby zmieściła odpowiednią ilość materiałów wybuchowych.
Inny pomysł CIA opisywany przez portal Washington Examiner również nawiązywał do pasji dyktatora. Tym razem chodziło o skażenie skafandra do nurkowania. Plan CIA zakładał rozprowadzenie na wewnętrznej stronie skafandra pyłu, który zawiera grzyb wywołujący przewlekłą i poważną chorobę skóry oraz zakażenie aparatu do oddychania pod wodą bakteriami gruźlicy– czytamy w raporcie.
Jeszcze inny scenariusz zakładał otrucie Castro. Planowano w jego posiłku umieszczenie tabletek skażonych jadem kiełbasianym. Jednak nic z tego nie wyszło, bo CIA nie udało się znaleźć osoby, która zdecydowałaby się podjęcia tej misji. Była to bowiem akcja niemal samobójcza. Po zatruciu dyktatora, skuteczna ucieczka z Kuby była bardzo mało prawdopodobna.
Jeszcze innym razem CIA postanowiła stworzyć specjalny system nagród dla zwykłych Kubańczyków. Mieli oni być nagradzani za schwytanie bądź wyeliminowanie przedstawicieli władz kubańskich. Co ciekawe, nagroda za samego Castro miała wynosić jedynie… 2 centy. Chodziło o dodatkowe upokorzenie dyktatora.
Ostatecznie Fidel Castro zmarł 25 listopada 2016 r. w wieku 90 lat. Oficjalna przyczyna śmierci dyktatora nie została podana do wiadomości publicznej.
Źródło: rmf24.pl
Fot.: wikimedia/giorgiopilato