Wielu Polaków krytycznie odnosi się do celebrowania w naszym kraju Halloween. Jest ono uważane za święto obce kulturze polskiej i chrześcijańskiej. Ponadto egzorcyści zwracają uwagę na zagrożenia duchowe związane z Halloween. Polski Kościół Katolicki postanowił znaleźć alternatywę. W wielu diecezjach w Polsce odbyły się tzw. Holy Wins, zwane także Balem Wszystkich Świętych.
To uroczystość, która ma przede wszystkim pokazywać dobre wzorce dla młodych ludzi, pokazywać młodym ludziom osoby, które powinni naśladować i które mogą być dla nich autorytetami – tłumaczył ksiądz organizujący bal w Chrzanowie.
Dzieci, które wybierają się na Bal Wszystkich Świętych przebierają się za postacie związane z religią katolicką. Na balach w całej Polsce pojawili się archaniołowie, dziewczynki przebrane za matkę Teresę z Kalkuty, siostrę Faustynę czy inne święte Kościoła Katolickiego. Wśród chłopców popularne było przebranie za Jana Pawła II. Przyszliśmy na korowód świętych, by podtrzymywać polską tradycję – mówiła jedna z uczestniczek balu. Jesteśmy na trzecim takim pochodzie. Córka ma na imię Agnieszka, więc przebierała się za św. Agnieszkę, a w tym roku pomyśleliśmy, że warto, aby była Matką Teresą z Kalkuty – dodała matka innej uczestniczki zabawy.
Przeciwko Halloween wystąpiła Dieczja Płocka. Jak zaznaczają księża, inicjatywa jest obca kulturze polskiej i chrześcijańskiej. Egzorcyści podkreślają, że często wiąże się ona ze wzrostem opętań wśród dzieci. Zgłaszają się do nas rodzice z prośbą o pomoc, z powodu pojawiających się problemów u dzieci, które brały udział w różnych »zabawach«, odbywających się w okolicach 31 października – podaje Wprost.pl
Księża piszą, że Halloween „nie jest niewinną, beztroską zabawą, ale grozi otwarciem się na działanie złych duchów”. Osoby biorące udział w Halloween nie muszą uczestniczyć w złych rytuałach, składać ofiary ze zwierząt, czy profanować cmentarze bądź Najświętszy Sakrament. Już samo wejście w przestrzeń demonów, choćby dla zabawy, jest niebezpieczne – czytamy.
Halloween – zwyczaj związany z maskaradą, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej. Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Mimo że dzień nie jest świętem urzędowym, cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością. Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90. Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze, czarne koty itp.
Źródło: wikipedia.org, Wprost.pl