Wprawdzie do astronomicznej zimy pozostało jeszcze ponad miesiąc to służby drogowe już teraz szykują siły i środki do walki z białym puchem na drogach.
Czy w tym roku wyjątkowo okaże się, że zima nie zaskoczyła drogowców tylko na odwrót? Bardzo możliwe, sprzęt do utrzymania dróg w porze zimowej już jest przygotowywany na pierwsze opady śniegu. Prawie 2500 tysiąca pojazdów m.in. pługi, solarki, pługosolarki i pługi wirnikowe czekają na chłodne dni. W 253 magazynach o łącznej pojemności 324 tysięcy ton gromadzona jest sól drogowa.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zarządza siecią 18 tysięcy dróg krajowych (z wyjątkiem odcinków tych dróg, które przebiegają przez miasta na prawach powiatu). Prace polegające na zimowym utrzymaniu dróg (odśnieżanie, zmniejszanie śliskości dróg) prowadzi 16 oddziałów GDDKiA w całym kraju. Działaniami na drogach kierują 104 Rejony i 265 Obwodów Drogowych ich celem jest przygotowanie sprzętu niezbędnego przy utrzymaniu dróg, zgromadzenie odpowiedniej ilości środków pomagających przy odśnieżaniu dróg, nadzór nad całością prac i interweniowanie w przypadku wyjątkowo niekorzystnych warunków pogodowych.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Drogi krajowe utrzymywane będą w określonych standardach, które będą zależne od jakości potrzeb działań interwencyjnych:
– w standardzie I – około 4,5 tys. km
– w standardzie II – około 10,6 tys. km
– w standardzie III – około 2,7 tys. km
W standardzie I drogi powinny być:
Odśnieżone i odlodzone na całej powierzchni włącznie z utwardzonym poboczem. Po ustaniu opadów śnieg może leżeć do 4 godzin a błoto pośniegowe do 6 godzin. Jeżeli zostanie zaobserwowana gołoledź, szadź czy szron muszą być usunięte w przeciągu 3 godzin od momentu pojawienia się tych zjawisk.
W standardzie II do 6 godzin dopuszcza się warstwę zajeżdżonego śniegu o warstwie, która nie utrudnia ruchu.
W standardzie III jezdnie powinny być:
Odśnieżone na całej szerokości ale odlodzone powinny być tylko skrzyżowania, przejazdy kolejowe, przystanki autobusowe i odcinki dróg o pochyleniu ponad 4%. Zajeżdżony śnieg powinien być usunięty razem z zaspami w przeciągu 6 godzin.
Szczegółową mapę utrzymania dróg krajowych można zobaczyć pod adresem: [button color=”orange” link=”https://www.gddkia.gov.pl/userfiles/articles/j/jestesmy-gotowi-na-pierwsze-opad_13423/GDDKiA_mapa.pdf” font=”georgia” align=”left”]Mapa utrzymania dróg krajowych[/button]
źródło: gddkia.gov.pl
fot: wikipedia.pl- Kabelleger, PAP Dariusz Delmanowicz