20 listopada w siedzibie Grupy WB podpisano umowę na dostawy jednego z najnowocześniejszych systemów uzbrojenia – zestawów Amunicji Krążącej WARMATE – dla Wojska Polskiego. MON opublikował krótką informację dotyczącą broni.
We wtorek informowaliśmy na wmeritum.pl o zakupie przez MON nowego wyposażenia dla naszej armii. Mówił o tym wiceminister Michał Dworczyk na antenie TVP Info. Wiceszef MON zauważył m.in., że nowy zakup został opracowany i wyprodukowany w Polsce. O kulisach podpisania umowy informuje również sam resort.
W imieniu MON umowę podpisał płk Mirosław Krupa, dowódca Jednostki Wojskowej NIL. Z kolei Grupę WB reprezentował prezes Piotr Wojciechowski.
Czytaj także: Powstańcy na profilowe!
Kontrakt przewiduje, że do polskiej armii trafi 100 zestawów dronów uderzeniowych krótkiego zasięgu – każdy zestaw składa się z 10 dronów. Umowa obejmuje również szkolenia operatorów i modele treningowe. Zgodnie z podpisanym kontraktem pierwsze dostawy będą zrealizowane jeszcze w 2017 roku.
„Warmate” to zdalnie sterowane pociski. Minister wskazuje, że mogą wejść w skład wyposażenia lekkiej piechoty. Broń umożliwi np. niszczenie wozów bojowych przeciwnika. Dzięki niewielkim rozmiarom (około 1 m) dron jest niewykrywalny dla radarów.
System Amunicji Krążącej #WARMATE trafi na wyposażenie jednostek sił specjalnych i oddziałów lekkiej piechoty WP.
– #WARMATE oparty jest na bezzałogowych platformach powietrznych wyposażonych w różnego rodzaju głowice bojowe.
–@DGeneralneRSZ @Polska_Zbrojna @terytorialsi pic.twitter.com/flj6tY6j9q— Ministerstwo Obrony (@MON_GOV_PL) 21 listopada 2017
„System WARMATE oparty jest na bezzałogowych platformach powietrznych wyposażonych w różnego rodzaju głowice bojowe. W zależności od realizowanej misji, zestaw może być wyposażony w głowice kumulacyjna – do niszczenia lekko opancerzonych pojazdów, odłamkową – do niszczenia siły żywej przeciwnika lub termobaryczna – do likwidowania umocnionych punktów oporu” – pisze MON.
Co ciekawe, obecnie tylko kilka państw na świecie pracuje nad tego typu uzbrojeniem. Oprócz Polski podobne systemy produkują Stany Zjednoczone i Izrael. Nie dziwi więc, że drony zaprojektowane przez polskich inżynierów cieszyły się dużym zainteresowaniem na największych targach sektora obronnego. MON określił „Warmate” jako „jeden z najnowocześniejszych systemów na świecie”.
Ze sprzętu korzystają już siły specjalne jednego z państw NATO. Skuteczność bojowa dronów została sprawdzona w warunkach bojowych.
„Warmate” został opracowany przez Wojskowy Instytut Techniki Uzbrojenia. Producentem są bydgoskie zakłady Belma.