Sonda Cassini po 13 latach na orbicie Saturna po raz ostatni wykonała zdjęcia tej niezwykłej planety. Fotografie zostały zrobione 13 września 2017 roku, tuż po nich Cassini ruszyła w swoją ostatnią drogę. Sonda zakończyła misję upadkiem w atmosferę olbrzyma. Teraz NASA opublikowała ostatnią fotografię planety.
Pożegnalna fotografia została wykonana specjalną techniką, za pomocą szerokokątnej kamery w którą była wyposażona Cassini. Obraz składa się z 42 zdjęć, które nałożono na siebie. Fotografie wykonano w różnym zakresie widma światła.
One last, lingering look: a new mosaic reveals #Saturn and its rings as seen during the final days of our journey https://t.co/nwVEb30UVO pic.twitter.com/8mOEKKMBg6
— CassiniSaturn (@CassiniSaturn) 21 listopada 2017
NASA dodała również zdjęcie uzupełnione podpisami. Dopiero na nim możemy dostrzec, że na zdjęciu znajdują się księżyce planety: Prometeusz, Pandora, Janus, Mimas, Epimeteusz oraz Enceladus.
Sonda Cassini
Misja Cassini rozpoczęła się w 15 październik 1997 roku i trwała do 15 września 2017 roku. Głównym zadaniem sondy było przeprowadzenie badań Saturna (księżyców, magnetosfery i słynnych pierścieni). Za przedsięwzięcie odpowiadały 3 agencje kosmiczne: NASA, ESA i ASI.
Działanie Cassini nie ograniczało się tylko do badania jednej planety. Już w drodze sonda dwukrotnie przeleciała obok Wenus. Następnie zawróciła w kierunku Ziemi i Jowisza. Kiedy już dotarła do Saturna rozpoczęła się właściwia misja.
See some of the top images and discoveries that will form Cassini’s legacy: https://t.co/AOxtTlmZfj pic.twitter.com/cxQlTLh6zc
— CassiniSaturn (@CassiniSaturn) 15 października 2017
Sonda zbadała strukturę pierścieni z których słynie Saturn oraz ich związek z księżycami planety. Ponadto sprawdzono powierzchnię Tytana i jego atmosferę. Naukowcy dowiedzieli się, że pod powierzchnią 3 księżyców – na Enceladusie, Tytanie i Dione – mogą istnieć oceany wody.
Pełna nazwa misji to Cassini-Huygens. Wywodzi się ona od nazwisk astronomów. Giovanni Domenico Cassini odkrył 4 księżyce Saturna, natomiast Christiaan Hugens jako pierwszy opisał naturę pierścieni Saturna.