Jak informuje Bankier.pl, w trzecim kwartale 2017 roku wzrost PKB w Rumunii wyniósł ponad 8 procent. To rezultat, który absolutnie zaskoczył ekonomistów – rynkowy konsensus zakładał wzrost o 5,8 proc., co miało być lekkim spowolnieniem względem odnotowanych w drugim kwartale 6,1 proc.
W ujęciu kwartalnym rumuński wzrost wyniósł 2,6 proc. (dane wyrównane sezonowo) wobec 2 proc. w pierwszych dwóch kwartałach roku. Dane za pierwsze dwa kwartały zostały zrewidowane z 1,8 proc (I kw.) i 1,7 proc. (II kw.).
Wynik powyżej 8,8 proc. jest najszybszym tempem rozwoju rumuńskiej gospodarki od początku kryzysu w 2008 roku.
Roczna dynamika PKB powyżej 8 proc. stawia Rumunię w absolutnej światowej czołówce. Wiele krajów wciąż nie podało jeszcze danych za trzeci kwartał, a w gronie tych, które już to zrobiły, najwyższy wzrost zaraportował Wietnam (7,5 proc). Dla porównania, w Chinach wzrost PKB w trzecim kwartale wyniósł „zaledwie” 6,8 proc.
Taki wynik jest efektem nowej polityki władz. Przede wszystkim zakłada ona znaczącą obniżkę podatków. Głośno było o obniżce podatku VAT na żywność jeszcze w 2015 roku z 24 do 9 procent. Ponadto obniżona została podstawowa stawka VAT. Na początku 2016 roku obniżono ją z 24 do 20 procent, zaś na początku tego roku do 19 procent. Pomimo protestów UE, która przewidywała fatalne konsekwencje dla budżetu okazało się, że efekty są pozytywne.
Zgodnie z przewidywaniami w ubiegłym roku wpływy z podatku VAT w Rumunii spadły, natomiast nowo powstała luka została „załatana” przez wpływy z innych podatków. Jakby tego było mało okazuje się, że w 2017 roku – pomimo kolejnej obniżki VAT – wpływy z tego podatku rosną (około 4 proc. większe przychody z VAT niż w ubiegłym roku).
Deficyt Rumunii do czerwca 2017 roku wynosił zaledwie 0,3 proc. PKB. Natomiast tempo wzrostu gospodarki w pierwszym kwartale 2017 roku wynosiło aż 5,7 proc. i był to najlepszy wynik w całej UE. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest właśnie zmniejszenie stawki VAT, które powoduje wzrost popytu na tańsze towary.
Raport zawiera jedynie wstępne wyliczenia, pozbawione rozbicia na poszczególne komponenty (takie, jak konsumpcja, inwestycje itp.). Ostateczne dane o kondycji gospodarki Rumunii w trzecim kwartale poznamy 5 grudnia.
Źródło: bankier.pl. wMeritum.pl