Premier Beata Szydło przebywa z wizytą w Paryżu. Jednym z najważniejszych jej punktów było spotkanie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Podczas rozmowy poruszono aktualne problemy, następnie politycy wystąpili na wspólnej konferencji prasowej.
Spotkanie premier @BeataSzydlo z prezydentem Francji @EmmanuelMacron w Paryżu. pic.twitter.com/MKIWLHAryo
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 23 listopada 2017
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Jednym z najważniejszych tematów, które podjęto podczas spotkania była przyszłość stosunków polsko-francuskich. Beata Szydło stwierdziła, że liczy na bliską współpracę pomiędzy naszymi krajami w obliczu objęcia przez Polskę niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
„Polska i Francja to państwa, które doceniają demokrację, wolność, sprawiedliwość, solidarność i suwerenność” – stwierdziła premier po spotkaniu z prezydentem Macronem.
Pracownicy delegowani
Jedną z podstawowych różnic, która dzieli oba kraje jest kwestia reformy dotyczącej pracowników delegowanych. Zmiany, które forsuje Macron nie są korzystne dla polskich przedsiębiorców. W tym kontekście warto przypomnieć, że to właśnie nasz kraj jest liderem w UE w delegowaniu pracowników.
„Ze swojej strony deklaruję pełne zaangażowanie i wolę współpracy w toku dalszych prac nad pakietem mobilności, w ramach którego podjęte zostaną decyzje dotyczące zastosowania reguł delegowania do transportu drogowego” – powiedziała premier.
Beata Szydło przyznała również, że wierzy jeszcze w możliwość osiągnięcia kompromisu w tej sprawie.
Rozmowa o przyszłości UE
„By reformy UE były efektywne i zgodne z oczekiwaniami obywateli wspólnoty, powinny być rezultatem refleksji z udziałem wszystkich państw członkowskich, a nie jedynie tych największych. Bez współpracy Polski i Francji nie powiedzie sią żadna reforma Unii Europejskiej” – powiedziała premier Szydło.
„Polska nigdy nie odmawiała dialogu z Komisją Europejską, jesteśmy otwarci na rozmowy” – dodała.
W kontekście przyszłości Unii Europejskiej, Beata Szydło zauważyła, że efektywna reforma musi być rezultatem szerokiego porozumienia. Nie może być narzucona jedynie przez silne państwa. „Bez współpracy Polski i Francji nie powiedzie się żadna reforma Unii Europejskiej” – zauważyła premier.
Premier @BeataSzydlo w #Paryż: Zapewniam o pełnej gotowości przystąpienia Polski do konstruktywnego dialogu o Unii Europejskiej.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 23 listopada 2017
Prezydent Emmanuel Macron przyjął zaproszenie do wizyty w Polsce w przyszłym roku. Jednocześnie padła wyraźna deklaracja kolejnych rozmów pomiędzy Polską i Francją na płaszczyźnie ministerialnej.