Naukowcy z Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży będą badali możliwości uprawy oxytree w Polsce. To „superdrzewo” jest niezwykłą rośliną, produkuje ponad 100 razy więcej tlenu niż inne, a dodatkowo rośnie w niezwykle szybkim tempie.
Oxytree to drzewo, które pochodzi z Hiszpanii, wyhodowali je naukowcy z Uniwersytetu Castilla – La Mancha, a fachowo nazywa się „Paulownia Clon in Vitro 112”. Jak sama nazwa wskazuje, nie rozmnaża się ono w naturalny sposób, można uzyskać je jedynie z hodowli in vitro. W przeciwnym razie przy takich właściwościach, jakie posiada, mogłoby całkowicie zdominować tereny, na których zostanie posadzone.
„Drzewo tlenowe” przede wszystkim pochłania około 110 razy więcej dwutlenku węgla niż choćby dęby, a co za tym idzie, produkuje również więcej tlenu. Ma przy tym bardzo duże liście. Jest to związane z ogromnym tempem wzrostu oxytree. Okazuje się bowiem, że w ciągu 6 lat rośnie na ekstremalną wysokość 16 metrów. Najciekawszy jednak jest fakt, że jeżeli po upływie tego czasu drzewo zostanie ścięte, do takiej samej wysokości odrośnie w czasie zaledwie… 4 lat.
Jak wyjaśnia w rozmowie z INN:Poland dr inż. Janusz Lisowski z Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, daje to więc jednocześnie bardzo dużą ilość drzewa tartacznego. – Ono w warunkach hiszpańskich rośnie na wysokość 16 metrów w ciągu 6 lat. Średnica pnia to średnio 38-40 centymetrów. Ale nie to jest w tym wszystkim najciekawsze. Otóż jeśli je zetniemy, to ono odrośnie do tej samej wysokości w ciągu następnych 4 lat. Reasumując – w ciągu 10 lat uzyskujemy z jednego drzewa metr sześcienny drzewa tartacznego. Samo drewno jest bardzo lekkie i wytrzymałe. Buduje się z niego deski surfingowe, snowboardowe, jachty. Co ciekawe, specyfika tego drewna jest taka, że po obróbce w tartaku nie przyjmuje ono do siebie wody – powiedział.
Uprawa oxytree wymaga specjalistycznej wiedzy. Po pierwszym roku musi być ono obcięte na wysokości zaledwie 5 centymetrów od ziemi. Po sześciu latach zostaje ścięte, a w ciągu następnych latach odrasta. Kolejne cięcia przeprowadza się w 14 i 18 roku od posadzenia.
Drzewo testowano także pod względem energetycznym i tutaj również wyniki były obiecujące. – Pod tym względem również je przetestowaliśmy, w certyfikowanym laboratorium ostrołęckiej elektrowni. Okazało się, że drewno ma kaloryczność 17500 kcal, natomiast węgiel, który oni spalają ma w granicach 23000 kcal. Oxytree jest więc podobne do roślin energetycznych, w sumie to imponujący wynik – mówił dr inż. Janusz Lisowski.
Na razie roślina była hodowana w Polsce tylko przez rok, więc można mówić tylko o pierwszych wynikach. Pełne rezultaty zostaną przedstawione po trzech latach hodowli.
Czytaj także: Czy czeka nas przyszłość bez fizycznego pieniądza?