Sprawa wprowadzenia w Polsce waluty euro już od wielu lat budzi poważne spory. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kantar Public, Polacy są zdecydowanie przeciwni takiemu rozwiązaniu.
Aż 47 procent badanych stwierdziło, że nie chce przyjęcia wspólnej waluty w Polsce. Z kolei zaledwie 14 procent jednoznacznie wypowiada się za przyjęciem euro w naszym kraju. Rozdźwięk jest więc znaczny z pewnością jednoznacznie świadczy.o tym, że Polacy nie ufają europejskiej walucie.
Dlaczego tak jest? Zdecydowana większość badanych, bo aż 57 procent stwierdziło, że wpłynęłoby to negatywnie na kondycję ich gospodarstw domowych. Z kolei zaledwie 12 procent Polaków uważa, że przyjęcie euro będzie miało pozytywne konsekwencje dla gospodarstw domowych.
Nie inaczej jest w przypadku wpływu na gospodarkę, chociaż tutaj rozdźwięk jest już mniejszy. Zdaniem 49 procent badanych przyjęcie euro będzie miało negatywny, zaś zdaniem 17 procent pozytywny skutek dla polskiej gospodarki. 8 procent badanych twierdzi, że wejście Polski do strefy euro nie wpłynie na naszą gospodarkę, a 26 procent nie ma zdania w tej kwestii.
Najwięcej przeciwników wprowadzenia euro w Polsce jest wśród elektoratu prawicowego i wyborców Prawa i Sprawiedliwości. Do tego euro w naszym kraju nie chcą osoby, które dużo interesują się polityką oraz osoby po 50 roku życia. Najwięcej zwolenników wspólnej waluty można znaleźć wśród elektoratu lewicowego i osób z wykształceniem wyższym, a także wśród wyborców Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej.
Czytaj także: Przyszłe pielęgniarki będą się uczyć na stymulatorach. Znamy szczegóły