Co roku 6 stycznia przypada chrześcijańska uroczystość Objawienia Pańskiego. W polskiej tradycji przyjęło się nazywać ją świętem Trzech Króli. W tym dniu wiele osób oznacza swoje drzwi poświęconą kredą wypisując skrót K+M+B, lub C+M+B. Która forma jest poprawna?
Objawienie Pańskie to chrześcijańskie święto, którego symbolem jest historia opisana w Ewangelii według świętego Mateusza. Opowiada ona o Mędrcach ze Wschodu, którzy przybyli do Betlejem i oddali pokłon Jezusowi.
W związku ze świętem od XV/XVI wieku przyjął się zwyczaj święcenia kredy i kadzidła, który trwa do dziś. Katolicy poświęconą kredą oznaczają drzwi do swoich mieszkań.
Czytaj także: K+M+B czy C+M+B? Episkopat wyjaśnia
I właśnie z tym zwyczajem wiąże się spór, który od pewnego czasu powraca w okresie poprzedzającym święto Trzech Króli. Dotyczy on oznaczenia, które stosuje się do oznaczania drzwi czyli C + M + B albo K + M + B. Która forma jest prawidłowa i co oznacza skrót?
Okazuje się, że na to pytanie odpowiedziała już Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Instytucja ta wydała dokument „Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii. Zasady i wskazania”. Do wspomnianego sporu odnosi się pkt. 118, w którym możemy przeczytać:
„(…) Drzwi znaczy się krzyżem Chrystusa, cyfrą nowego roku oraz tradycyjnymi inicjałami świętych Mędrców (K+M+B), co tłumaczy się formułą „Christus mansionem benedicat”.
Uznaje się, że obie formy zapisu są poprawne. Poza tym znak „+”, który znajduje się pomiędzy literami oznacza w rzeczywistości znak krzyża. Często również dopisuje się na końcu formuły aktualny rok.
K + M + B 2018 lub C + M + B 2018
Jedno i drugie to wyznanie wiary w Chrystusa Zbawiciela.
— ks. Daniel Wachowiak (@DanielWachowiak) 5 stycznia 2018