Polskie Radio poinformowało, że w związku z neonazistowskimi ekscesami na Śląsku, funkcjonariusze zatrzymali już trzy osoby. W mieszkaniach członków grupy znaleziono przedmioty o symbolice nazistowskiej, broń i amunicję. To kolejne działania organów państwa po opublikowanym przez TVN materiale ukazującym grupę polskich neonazistów.
Z informacji podanych przez Polskie Radio wynika, że w poniedziałek funkcjonariusze ABW zatrzymali trzy osoby. W przeszukanych mieszkaniach znaleziono materiały o symbolice nazistowskiej np. flagi, mundury oraz publikacje o tej tematyce. Zabezpieczono również komputery i telefony komórkowe zatrzymanych. Funkcjonariusze w jednym z mieszkań znaleźli broń, a w innych amunicję.
Zebrane przez służby dowody mogą w przyszłości stanowić przesłankę do delegalizacji organizacji. Dziennikarze wskazują, że akcja służb została przeprowadzona błyskawicznie. To uniemożliwiło ukrycie dowodów przez zatrzymanych.
Czytaj także: Kolejne zatrzymania w związku z imprezą neonazistów na Śląsku. W jednym z mieszkań znaleziono broń
W poniedziałek Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wydał polecenia przeanalizowania możliwości delegalizacji stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. Zajmująca się postępowaniem (pod nadzorem Prokuratury Krajowej) Prokuratura Okręgowa w Gliwicach, potwierdziła doniesienia o zatrzymaniu trzech osób.
Prokuratura Okręgowa w Gliwicach wszczęła śledztwo dot. neonazistów z Wodzisławia Śląskiego. Więcej w @zachodni @PK_GOV_PL pic.twitter.com/lSmIGVfG9t
— Arek Nauka (@ArkadiuszNauka) 22 stycznia 2018
Materiał „Superwizjera”
Interwencje służb są konsekwencją wyemitowanego 20 stycznia reportażu „Superwizjera” TVN. Dziennikarzom udało się przeniknąć do środowiska neonazistów w Polsce. W swoim materiale opublikowali nagrania z ukrytej kamery na których uwieczniono m.in. imprezę z okazji 128. urodzin Adolfa Hitlera. Dziennikarze ujawnili, że w wydarzeniu brali udział członkowie stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”.
Na opublikowanych fragmentach można dostrzec m.in. ołtarzyk ze zdjęciem Adolfa Hitlera, flagi ze swastykami, natomiast część z uczestników jest ubrana w mundury niemieckich żołnierzy z czasów Trzeciej Rzeszy.