Zatrzymano kolejne dwie osoby w związku z neonazistowskimi imprezami na Śląsku – dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. To kolejne działania organów państwa po głośnym reportażu. W poniedziałek, w związku ze sprawą, funkcjonariusze ABW zatrzymali trzy osoby.
We wtorek zatrzymano kolejne dwie osoby, które uczestniczyły w neonazistowskiej imprezie na Śląsku. W mieszkaniu jednego z nich znaleziono broń i amunicję bez zezwolenia.
Dwóch kolejnych uczestników neonazistowskiej imprezy na Śląsku zostało zatrzymanych – dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. pic.twitter.com/tgsCBnpzdF
— Polskie Radio 24 (@PolskieRadio24) 24 stycznia 2018
Czytaj także: Pierwsze zatrzymania w grupie neonazistów. Funkcjonariusze znaleźli u jednego z nich broń
Zatrzymanym mężczyznom prokurator przestawi zarzuty publicznego propagowania nazistowskiego ustroju państwa poprzez organizację i przeprowadzenie obchodów rocznicy urodzin Adolfa Hitlera. Jednemu z nich zostanie również postawiony zarzut nielegalnego posiadania broni palnej.
Wczoraj informowaliśmy o zatrzymaniu trzech podejrzanych w tej sprawie. Funkcjonariusze ABW weszli do domów, po przeszukaniu okazało się, że u zatrzymanych znajdują się materiały o symbolice nazistowskiej m.in. naszywki, mundury i flagi. W mieszkaniach były również publikacje o charakterze nazistowskim. U jednego z zatrzymanych funkcjonariusze znaleźli broń oraz amunicję.
Prokuratura Krajowa poinformowała, że zabezpieczono telefony komórkowe i komputery zatrzymanych. Biegli ustalą, czy znajdują się na nich inne materiały związane z udziałem w imprezach i spotkaniach, podczas których propagowano nazizm.
Materiał o grupie neonazistów
Interwencje służb są konsekwencją wyemitowanego 20 stycznia reportażu „Superwizjera” TVN. Dziennikarzom udało się przeniknąć do środowiska neonazistów w Polsce. W swoim materiale opublikowali nagrania z ukrytej kamery na których uwieczniono m.in. imprezę z okazji 128. urodzin Adolfa Hitlera. Dziennikarze ujawnili, że w wydarzeniu brali udział członkowie stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”.
Na opublikowanych fragmentach można dostrzec m.in. ołtarzyk ze zdjęciem Adolfa Hitlera, flagi ze swastykami, natomiast część z uczestników jest ubrana w mundury niemieckich żołnierzy z czasów Trzeciej Rzeszy.