Rabin Szalom Ber Stambler był gościem Adriana Klarenbacha w programie TVP Info „Minęła 20-sta”. Duchowny chwalił Polaków, jednak na jedno pytanie zadane przez prowadzącego odpowiedzieć nie chciał.
Polacy są antysemitami? – zapytał Klarenbach. A kto powiedział, że Polacy są antysemitami? W Europie antysemityzmu nie brakuje. Ja nie dostrzegam wyższego stopnia antysemityzmu w Polsce, niż w sąsiednich krajach – odparł Szalom Ber Stambler.
Ja jestem świadkiem bardzo owocnego dialogu polsko-żydowskiego. Widzę dużo wielkich inicjatyw mających na celu upamiętnienie Holokaustu. Ja jestem atakowany można powiedzieć, telefonicznie, przez ludzi z całej Polski, którzy znaleźli coś na temat Żydów i chcą postawić pomnik. Ja już nie mam czasami czasu, żeby przyjść i wyrazić swój szacunek wobec tych inicjatyw – powiedział rabin.
Czy nie ma antysemitów w Polsce? Są. Czy tym się charakteryzuje Polska? Zupełnie nie. Czy podczas wojny nie było szmalcowników? Byli szmalcownicy – dodał.
W tym momencie wypowiedź Szaloma Ber Stamblera przerwał prowadzący, Adrian Klarenbach, który zadał mu jedno pytanie. Czy byli Żydzi sprzedający Żydów? – rzucił jakby od niechcenia dziennikarz. Rabin nie chciał odpowiedzieć i szybko zmienił temat. Nie wiem, to w ogóle nie pasuje do żadnej rubryki – powiedział. Byli – odparł Klarenbach.
Rabin Szalom Ber #Stambler w #minęła20:W Europie #antysemityzmu nie brakuje.Ja nie znalazłem wyższego procentu antysemitów w #Polsce niż w sąsiednich krajach(…)Czy są antysemici w Polsce?Są.Czy tym charakteryzuje się Polska?Zupełnie nie.Tak należy odebrać tą sprawę #wieszwiecej pic.twitter.com/421gj8SP1g
— TVP Info ?? (@tvp_info) 29 stycznia 2018
Nowelizacja ustawy IPN
W piątek 26 stycznia Sejm przyjął nowelizację ustawy IPN. Zakłada ona, że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.
#Sejm uchwalił nowelizację https://t.co/soj55dPhI7. ustawy o @ipngovpl. Zmiany mają służyć ochronie dobrego imienia Polski i Polaków. Teraz @PolskiSenat pic.twitter.com/eNNnDRKaJY
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) 26 stycznia 2018
Zgodnie z zapisami ustawy surowo karane będzie również używanie sformułowania „polskie obozy śmierci”.
Znowelizowany dokument wywołała negatywne emocje wśród przedstawicieli izraelskich władz.
źródło, fot: TVP Info