Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o uruchomieniu strony internetowej GermanDeathCampsNotPolish.pl. Na witrynie umieszczono podstawowe informacje dotyczące nowelizacji ustawy o IPN, znajdziemy tam także informacje historyczne i odpowiedzi na podstawowe zagadnienia związane z nowymi przepisami.
We wtorek resort sprawiedliwości ogłosił, że ruszyła wersja beta strony germandeathcampsnotpolish.pl. Do jej zadań ma należeć m.in. walka z nieprawdziwymi informacjami na temat nowelizacji ustawy o IPN. Na witrynie można znaleźć również informacje związane z historią.
„Informujemy, że w związku z wątpliwościami i pojawiającymi się w przestrzeni publicznej nieprawdziwymi informacjami na temat przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacji ustawy o IPN, przygotowaliśmy stronę internetową, na której znajdują się szczegółowe informacje o ustawie. Strona zawiera także dział Q&A, gdzie odpowiadamy na pytania dotyczące tego aktu prawnego” – podaje resort.
Czytaj także: Ambasador USA o sporze Polski z Izraelem: Rozmawialiśmy na ten temat przez wiele miesięcy
Aktualnie strona jest dostępna w dwóch wersjach językowych.
Strona po angielsku tłumacząca wątpliwości ws. #ustawaIPN. Ustawa po angielsku, multimedia, Q&A, ciekawostki jak odezwa rabinów z 1939 r., żeby bronić swojego domu…Polski!
RT! https://t.co/3dZw7Hjwls— Patryk Jaki (@PatrykJaki) 6 lutego 2018
Polsko-izraelski spór o nowe przepisy
Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o IPN wprowadza m.in. możliwość karania za nieprawdziwe i niemające oparcia w faktach oskarżenia państwa polskiego i obywateli o współuczestniczenie w zbrodniach popełnianych przez III Rzeszę.
Ustawa zakłada, że za przewinienia tego typu będzie grozić kara grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Na podobnej zasadzie karane będzie rażące umniejszanie odpowiedzialności sprawców zbrodni. Spod przepisów wyłączono działalność artystyczną i naukową.
Zapisy projektu wywołały wielkie kontrowersje po stronie izraelskiej. Urzędnicy wskazywali, że decyzję o zastosowaniu wyłączenia będzie podejmował prokurator. Wątpliwości budził również zapis wprowadzający kary grzywny lub ograniczenia wolności dla nieumyślnych sprawców.
Nowe przepisy zostały oficjalnie skrytykowane przez Annę Azari, ambasador Izraela w Polsce, podczas uroczystych obchodów 73. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Azari zwróciła się z apelem do władz o zmianę ustawy. Podobną opinię wyraziło izraelskie MSZ.